Sevim Ak’ın edebiyatta 30’uncu yılı

Sevim Ak’ın edebiyatta 30’uncu yılı

Sevim Ak, çocukların hayal dünyasındaki 30’uncu yılını kutluyor.

Sevim Ak, çocukların hayal dünyasındaki 30’uncu yılını kutluyor. Yazarın edebiyat yolculuğuna başladığı ilk kitabı “Uçurtmam Bulut Şimdi”, Behiç Ak’ın renkli desenleriyle, Can Çocuk raflarında özel baskısıyla yeniden yerini alıyor.

Uçurtmayı kaçıran, yağmurun gizini bulmaya çalışan, yemiş vermeyen dut ağacını korkutan, herkesin bir yıldızı olduğunu öğrenen, her daim düşünen, şaşıran, büyüyen çocuklar var bu öykülerde. Hepsi de hayalleri, beklentileri, düşleri ve burukluklarıyla, Sevim Ak’ın yalın anlatımında, hayal diyarında ve konuksever mahallesinde hayat buluyor…

‘ÖZ’ÜN SÖZLERİNİ HİÇ UNUTMADIM’

Sevim Ak, “Uçutmam Bulut Şimdi” ile başladığı edebiyat yolculuğunu şöyle anlatıyor: “30 yıl önce… Bu kitapta yer alan öyküleri 1985-86 yılları arasında, Heybeliada’da yaşarken yazdım. Sokağımızda çocuklar kendi keşfettikleri oyunları oynuyor, açtıkları tezgâhlarda okunmuş kitaplarını, eskimiş oyuncaklarını, elişi takılarını satıyorlardı. Mahallenin kapıları çocuklara açıktı, her evde ne olup bitiyor, ne yemek pişiyor, biliyorlardı. Onlarla konuşup alışveriş ederken, aramızda güzel bir bağ oluştu. Kendi çocukluğuma çok benzer bir hayat sürdüklerini gördüm. Anılarıma ve o günlerde sokağımda dolaşan çocuklara baka baka bu öyküleri yazdım. 1987’de Redhouse Yayınları’nca basıldı. 1989 yılında Akademi Kitabevi Çocuk Yazını Ödülü’nü bu ilk kitabımla, Can Yayınları’nın kurucusu, değerli yazar Erdal Öz’den aldım. Ödülü sunarken söylediği, “Ödülü sana sadece bu kitabın için değil, çocuk edebiyatına iyi örnekler kazandıracağına inandığımız için verdik,” sözünü hiç unutmam. Umutsuzluğa kapıldığım, artık yazamayacağım dediğim anlarda hep bu söze sarıldım…” (KÜLTÜR SERVİSİ)
 

www.evrensel.net