Koçerlerin bekleyişi sürüyor

Koçerlerin bekleyişi sürüyor

Koçerlerin, Kato, Herekol ile Faraşin yaylalarına geçişlerine 'güvenlik' gerekçesiyle izin verilmiyor. Koçerlerin bekleyişi sürüyor.

Şırnak Valiliği tarafından 18 Nisan tarihinde giriş ve çıkışlara yasaklanan ve ardından askeri operasyonların başlatıldığı bölgelerde hayvanlarını otlatmak isteyen Koçerler, günlerdir il girişinde askerler tarafından engelleniyor. Yaklaşık 10 bin hayvan ile çevre il ve ilçelerdeki kırsal alanlardan kilometrelerce yol yürüyen Koçerlerin, Kato, Herekol ile Faraşin yaylalarına geçişlerine “güvenlik” gerekçesiyle izin verilmiyor. Yaylalara çıkmakta kararlı olan koçerlerin bekleyişi devam ediyor.

Yaklaşık 6 aydır Silopi ilçesinde bin 500 hayvana bakan ve yaylalara çıkarken engellenen ailelerden birisi de Ete Ailesi. Faraşin Yaylası’na geçişleri engellenen Koçerlerden Zeynep Ete, Kaymakam Çeşmesi’nde durdurulduklarını belirterek, Koçerlerin bir bölümünün ise Navyan köyü civarında engellendiğini aktardı. Çobanlarına verecek yiyeceklerinin dahi kalmadığını kaydeden Ete, “Dün onlar için köye gidip biraz ekmek getirdim. Sütümüzü sağıyoruz ancak elimizde kalıyor. Peynir yapamıyoruz. Biz kadınların işi zaten zor. Bu engellemeler ile daha da zorlaştı. Ne yapacağımızı, nereye gideceğimizi bilmiyoruz” sözleri ile yaşadıkları zorluklara değindi. 

‘GİTMEZSEK 170 BİN TL CEZA VERECEKLER’

Aynı aileden Çetin Ete ise, engellemenin temel nedeninin askeri operasyon olduğunu dile getirdi. Koçerlik dışında yapabilecekleri bir şey olmadığının altını çizen Ete, “Faraşin’in Karçêt bölgesine gitmek için yola çıktık. Askerler burada yolumuzu kesti ve 2 gündür buradayız. Bir günde 2 kuzu, 1 keçi ve 1 oğlağımız telef oldu. Böyle devam ederse daha çok ölecek hayvanlarımız. Burada su yok ve hayvanlara günde sadece bir defa su verebiliyoruz. Evimizin bir kısmı Navyan köyüne gitti. Oraya gitmemize bile izin vermiyorlar. Kamyonlarla oraya gitmemize izin vereceklerini söylüyorlar. Onun içinde para olması lazım. Kamyonlarla götürmezsek 170 bin TL ceza vereceklerini söylüyorlar. Bize yapılanlar zulümden öteye bir şey değildir” sözleri ile engellemelere tepki gösterdi. (Şırnak/DİHABER)

www.evrensel.net