Kiev'deki son Lenin anıtı yıkıldı

Sovyet Devrimi'nin tüm izlerinin silinmeye çalışıldığı Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki son Lenin heykeli de yıkıldı.

14 Mayıs 2017 15:30
Paylaş

Ukrayna'da üç yıl önce radikal milliyetçiler tarafından gerçekleştirilen yönetim değişikliğinin ardından Sovyetler Birliği'nin önde gelen siyasetçilerinin heykelleri peşpeşe yıkılmış, çok az sayıda heykel günümüze ulaşmıştı. Sovyet Devrimi'nin lideri Lenin'in Kiev'deki son anıtı da, önceki gün yıkıldı.

Ukrayna'da iki yıl önce kabul edilen ve komünizm propagandasının yasaklanmasını ve komünizmle bağlantılı anıtların kaldırılmasını öngören yasayla birlikte ülkede devrime ait bütün izler silinmeye çalışılıyor. Ülke genelindeki Lenin anıtlarının tamamı kaldırılırken, başkent Kiev'de yer alan bir Lenin heykelinin henüz yıkılmadığı ortaya çıktı.

Segodnya gazetesinin haberine göre, Kiev'in Golosiyevskiy ilçesinde sanayi bölgesinde yer alan bir Lenin anıtının kaldırılması için Kiev Belediyesi daha önce para tahsis edip anıtın kaldırılması için belediye işçilerini gönderdi. Ancak işçiler Lenin anıtını bulamadıkları ve sahte bir tutanakla, Lenin anıtının kaldırıldığını yazdı. Aylar sonra Lenin anıtının aynı yerde durduğunun anlaşılması üzerine, Lenin anıtının bulunduğu arsanın sahibi, belediyenin ikinci kez anıtı kaldırmak için ödenek ayırmayı reddetmesi üzerine, anıtı kendi imkanlarıyla kaldırdı.

Üç yıl önce gerçekleştirilen faşist kalkışma ve ardından yaşanan yönetim değişikliği sırasında başkent Kiev'in merkezinde bulunan Lenin heykeli radikal milliyetçi gruplar tarafından yıkılmıştı.

Ukrayna'daki üç bin civarındaki Lenin anıtlarının tamamına yakını kaldırılırken, 31 yıl önce dünyanın en büyük çevre fekaletinin yaşandığı ve girişe yasak bölge ilan edilen Çernobil bölgesinde hala Lenin anıtlarının bulunduğu belirtiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Kiev'de ayakta kalan son Lenin heykelini hedef gösteren gazeteciler bir kadın tarafından kovalanmıştı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

CHP'li Edirne Belediyesi Başkanı Gürkan'a saldırı

SONRAKİ HABER

EGM: Bekçilerin şüpheli şahıslara kimlik sorma yetkileri mevcuttur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa