‘Oğlumun cenazesini versinler açlık grevini bitireyim’

‘Oğlumun cenazesini versinler açlık grevini bitireyim’

TSK tarafından yapılan operasyonda yaşamını yitiren Murat Gün’ün babası Kemal Gün, oğlunun cenazesini alabilmek için 78. gündür açlık grevinde.

Murat KILIÇOĞLU
Dersim

70 yaşındaki Kemal Gün’ün, 7 Kasım 2016’da Dersim merkez ile Hozat ilçesi arasında TSK tarafından yapılan hava bombardımanında yaşamını yitiren 11 DHKC’lı içerisinde bulunan oğlu Murat Gün’ün cenazesini alabilmek için başlattığı açlık grevi 78. gününe girdi. Kritik eşikte bulunan Gün, oğlunun cenazesinin verildiği an açlık grevini bitireceğini, aksi halde bitirmeyeceğini söyledi. 

Dersim’de Seyit Rıza Meydanı’nda 78 gündür eylemde olan baba Kemal Gün, açlık grevine başlamıştı. Nisan ayında Gün’e meydanda oturduğu her gün için Kabahatlar Kanunu’na dayanarak 227 lira idari para cezası kesilmeye başlanmıştı. Gün’ün toplam para cezası 6 bin liranın çıkarken, o oğlunun cenazesini alana dek her türlü baskıya ve hayati riskine rağmen açlık grevini sürdüreceğini ifade ediyor. 78.gününe giren Gün, Evrensel'e  konuştu. 

Hala bir yetkiliden yanıt alamadıklarını ifade eden Gün şunları söyledi: “4 aya yakındır buradayım ve 77 gündür de açlık grevindeyim. Daha bir yetkiliden cevap alamadık. Yetkililere sesleniyoruz. Öldürdünüz parçaladınız yaktınız. Ne yaptıysanız yaptınız. Sadece, sığınağın içinden elimle topladığım çocuğumun kemiklerinin bana verilmesini istiyorum. Çocuğum hangi görüşte olursa olsun, biz bir ana bir baba olarak en son görevini yapmak için, örf adetlerimize göre bir mezarı olsun diye bunu istiyoruz. Bunu da bizden esirgemesinler. Mezar hakkımızı engellemesinler. Cenazemizi versinler açlık grevini sonlandırayım. Ama vermezlerse burada kalacağım ve açlık grevine devam edeceğim. Eğer onların da babaları veya çocukları var ise, versinler çocuğumun kemiklerini alıp gideyim”. 

www.evrensel.net