Uğur Kurt'u vuran polise para cezası da fazla geldi

Uğur Kurt'u vuran polise para cezası da fazla geldi

Cemevinde beklerken polis kurşunuyla öldürülen Uğur Kurt'u vuran polis, kendisine verilen para cezasını da fazla buldu, itiraz etti.

Okmeydanı’da cemevi bahçesinde beklerken polis kurşunuyla yaşamını yitiren Uğur Kurt’un ölümüyle ilgili davada "Taksiren ölüme sebebiyet vermek" suçundan 12 bin 10 TL adli para cezası alan polis Sezgin Korkmaz, cezayı fazla bularak itiraz etti.

Uğur Kurt, 22 Mayıs 2014’te Berkin Elvan eylemi ve Soma anmasına düzenlenen polis saldırısı sırasında cemevi bahçesinde beklerken polis kurşunuyla öldürülmüştü. 3 yıldır tutuksuz yargılanan sanık polis memuru Sezgin Korkmaz hakkında geçtiğimiz günlerde para cezası verilmişti. Kurt’u vurarak ölümüne sebep olan Korkmaz, kasıttan değil de ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan bir yıl sekiz ay hapis cezasına çarptırılmış, ceza 12 bin 100 lira adli para cezasına çevrilmişti. 

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre Korkmaz cezayı fazla bularak itiraz etti. İtiraz dilekçesinde, Türk Ceza Kanunu’nun 24 ve 25’inci maddelerine atıfta bulunularak Korkmaz’ın ‘kanunun emrini yerine getirdiği veya haksız saldırıyı def etme görevi icra ettiği’ ve ‘kanunun hükmünü yerine getiren kimseye ceza verilemeyeceği’ savunuldu.

Bu yönde karar verilmediği takdirde, cezada altıda birden üçte bire kadar indirim yapılması talep edildi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Uğur Kurt