ABD ile Kuzey Kore, Oslo’da buluştu

ABD ile Kuzey Kore, Oslo’da buluştu

ABD ile Kuzey Kore’den yetkililer, gerginleşen ilişkileri görüşmek üzere Oslo’da bir araya geliyor.

Güney Kore merkezli Yonhap Haber Ajansı başta olmak üzere pek çok farklı kaynağın iddiasına göre, ABD ile Kuzey Kore’den yetkililer, son haftalarda Kore Yarımadası konusunda gerginleşen ilişkileri görüşmek üzere Norveç’in başkenti Oslo’da bir araya geliyor. Görüşme, 9 ay sonra bir ilk olma özelliği taşıyor.

HEYETLER OSLO’DA

Sputnik’in aktardığına göre Kuzey Koreli yetkililer, Norveç’teki ABD’li uzmanlarla gayriresmi görüşmelere başladı. 

Pazartesi günü başlatılan görüşmelerde Kuzey Koreli heyetin liderliğinde, Dışişleri Bakanlığına bağlı Kuzey Amerika Büro Şefi Choe Son-hui görev alırken, ABD’den gelen heyetin başında ise Washington merkezli düşünce kuruluşu New America’nın Yöneticisi Suzanne DiMaggio bulunuyor. 

Norveç hükümetinin ise ikili görüşmenin gerçekleştirilmesinde rolü bulunmadığı açıklandı. 

GERİLİMDEN MÜZAKEREYE

ABD ile Kuzey Kore arasındaki ilişkiler Kuzey Kore’nin nükleer füze denemelerine devam etmesinin ardından iki tarafın sert açıklamalarıyla birlikte gerginleşmiş, geçen hafta da Katoliklerin dini lideri Papa Francis de ABD ile Kuzey Kore’nin üçüncü bir ülkede bir araya gelmelerini önermişti. (Dış Haberler)

www.evrensel.net
ETİKETLER ABDKuzey KoreOslo

1 yorum yapılmış

  1. Kamil KEKEŞ 6 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 1

    bu barajları,hep böyle cennet gibi yerlere mi yapmak gerekiyor? Tarım alanlarının imara açılması nedeniyle 40 milyon hektar tarım arazisi kaybedilmiştir,hala da bundan ders almayan kimseler nedeniyle,Afrika ülkelerinden tarım arazisi kiralanmaktadır..tezata bakın..?

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.