Coşgun: 10 Ekim'in hakikatı sahiplenmeyle ortaya çıkacak

Coşgun: 10 Ekim'in hakikatı sahiplenmeyle ortaya çıkacak

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, 10 Ekim Ankara Katliamı davasına sahip çıkmaya çağırdı.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, 3. duruşması geçtiğimiz hafta görülen 10 Ekim Ankara Garı Katliamının dava sürecini değerlendirdi. Katliam yargılamasının sadece dosyada yer alan sanıklarla sınırlı tutulamayacağını ve gerçek sorumluların açığa çıkarılması gerektiğini dile getiren Coşgun, “Başka güç odakları var. Katillerin kim olduğunu biliyoruz. Azmettiricilere ulaşacağız” diye konuştu. Kamuoyuna destek çağrısı yapan Coşgun, “Hakikat sahiplenmeyle ortaya çıkacak” dedi. 

KAMU GÖREVLİLERİNİN SORUMLULUĞU ORTAYA ÇIKARILMALI

Katliamın 1 Kasım genel seçimlerinden 20 gün önce gerçekleşmesinin manidar olduğunu söyleyen Coşgun, “Yargılama sadece tutuklular üzerinden yürüyemeyecek kadar büyük” dedi. Sanıkların davayla alakası olmayan üçüncü kişilerden bahsettiğine dikkat çeken Coşgun, “Adı geçen kişilerin tanık olarak getirilip dinlenmesi gerekiyor, bunun mücadelesini vereceğiz” diye konuştu. Kamu görevlilerinin sorumluluğuna dair dosyanın ayrılmasına tepki gösteren Coşgun, dosyaların birleştirilmesi ve kamu görevlilerinin sorumluluğunun ortaya çıkarılması gerektiğinin altını çizdi.

10-11 Temmuz tarihinde görülecek duruşmaya dair ailelerin ve müştekilerin taleplerini aktaran Coşgun, şöyle konuştu: “Dünyada buna benzer katliam davalarında hakikat sahiplenme ile ortaya çıkarılabiliyor. Sayı olarak baktığımızda zaten yaralılar ve aileler olarak biz bir duruşma salonunu doldurabilecek sayıya ulaşmış durumdayız. Ancak biz bu davaya herkesin sahip çıkmasını istiyoruz. Katliam saatinde alanda yaklaşık 10 bin insan vardı, biz o insanları bu davayı takip etmeye davet ediyoruz. ‘Barış ve demokrasi’ şiarıyla mitinge gelen 10 bin insanı davaya davet ediyoruz.” (Ankara/DİHABER)

www.evrensel.net