Büyük bankalar İngiltere’den taşınmayı planlıyor

Büyük bankalar İngiltere’den taşınmayı planlıyor

Dünyanın en büyük finans merkezlerinden Londra’da bulunan büyük bankalar, Brexit sonrası merkezlerini taşımayı planlıyor.

Brexit sonrası Londra'daki dünyanın en büyük bankaları önümüzdeki iki yılda yaklaşık 9 bin istihdamı Avrupa'nın başka bölgelerine götürmeyi planlıyor. Standard Chartered  ve JPMorgan geçtiğimiz hafta yaptıkları açıklamalarla Brexit sonrası planlarının genel hatlarını çizen son global bankalar oldu. Bu iki banka, operasyonlarını Londra'dan çıkarmayı planlayan ve sayıları gittikçe artan bankalar arasında kendine yer buldu.

Goldman Sachs  CEO'su Lloyd Blankfein, geçtiğimiz cuma günü yaptığı bir açıklamada Brexit nedeniyle Londra'nın bir finans merkezi olarak büyümesinin durabileceğini belirtti.

Aralarında Goldman Sachs, UBS ve Citigroup'un da olduğu on üç banka Avrupa Birliği ortak pazarına erişimlerini devam ettirebilmek adına operasyonlarını Avrupa'da nasıl gözden geçireceklerinin sinyallerini vermeye başladı.

İstihdamların taşınması Londra'nın finans işlerinin yaklaşık yüzde 2'sini temsil ederken, finans hizmetlerinde çalışan ve vergi ödeyen varlıklı kişileri kaybetmesi halinde İngiltere'nin vergi gelirlerinin de darbe alabileceğine dikkat çekiliyor.

FRANKFURT VE DUBLİN YENİ ALTERNATİFLER

Independent gazetesindeki habere göre, Frankfurt ve Dublin bu yeniden yerleşme planlarında en öne çıkan kentler olarak dikkat çekiyor. Londra'dan çıkmayı planlayan 13 bankadan altı tanesi Frankfurt'ta ya yeni bir ofis açmayı ya da operasyonlarının çoğunluğunu oraya taşımayı planlıyor. Bankalardan üç tanesi Dublin'e taşınmayı daha uygun görüyor.

Alman bankası Deutsche Bank geçtiğimiz 26 Nisan’da Brexit’in sonucu olarak İngiltere’de bulunan 4 bine yakın işi Frankfurt ve diğer kentlere taşıyabileceğini açıklamıştı.

Indepent gazetesine göre, İngiltere’de finans sektöründeki 4 bin ile 232 bin arasındaki işin Brexit dolayısıyla kaybedilebileceği tahmin ediliyor. (DHA)

www.evrensel.net