Venezuela muhalefeti lideri Beyaz Saray’da!

Venezuela muhalefeti lideri Beyaz Saray’da!

Venezuela’da sağ muhalefet lideri, ABD'de üst düzey askeri yetkililerle görüştü, 'hızlı ve barışçıl çözüm'de anlaştı!

Venezuela’da sağ muhalefet liderinin Beyaz Saray’da ABD’li üst düzey askeri yetkililerle görüşerek Venezuela için “hızlı ve barışçıl çözüm”de anlaştığı açıklandı.

Sağ muhalefetin, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun görevden alınması için son iki aydır sokak eylemlerini artırdığı ve şiddetin giderek yükseldiği Venezuela’da, muhalefet liderlerinden, aynı zamanda Meclis Başkanı olan Julio Borges’in, Beyaz Saray’da ABD’li askeri yetkililerle ‘üst düzey toplantı’ yaptığı ortaya çıktı.

‘HIZLI ÇÖZÜM’DE ANLAŞMIŞLAR

Borges’in ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H.R. McMaster ile görüştüğü açıklandı. Beyaz Saray’dan yapılan 6 Mayıs tarihli kısa açıklamada, görüşmenin 5 Mayıs’ta gerçekleştirildiği ve Venezuela krizi için “hızlı ve barışçıl çözüm” ihtiyacı üzerinde anlaşıldığı belirtildi.

Açıklamada, ikilinin “Devam eden kriz, Venezuela hükümetinin anayasaya uyması gerekliliği, siyasi tutukluların serbest bırakılması, Ulusal Meclis’e saygı ve özgür ve demokratik seçimler yapılması” konularını görüştüğü bilgisi de yer aldı.

DAHA ÖNCE DE MÜDAHALE İSTEMİŞTİ

Venezuela Ulusal Meclis Başkanı olan Julio Borges, aynı zamanda sağcı Önce Adalet Partisi’nin de lideri. Parti, mecliste çoğunluğu elinde tutan sağ liberal ittifak Demokratik Birlik Masası’nın (MUD) lider partisi konumunda.

Borges, Washington Times gazetesine geçtiğimiz ay verdiği bir röportajda, ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ı “Venezuela’daki sorunların sınırların çok ötesinde istikrarsızlık yarattığını anlayan bir başkan” olarak tarif etmiş, ve bu açıklamasıyla ülkesine ABD müdahalesi istediği yönünde tepki görmüştü. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Venezuela