Sendika.Org editörü Demirhan’a 1 yıl 3 ay hapis

Sendika.Org editörü Demirhan’a 1 yıl 3 ay hapis

Sendika.Org Editörü Ali Ergin Demirhan'a 'Terör örgütü propagandası yaptığı' gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Sendika.Org Editörü Ali Ergin Demirhan’ın Aralık 2015’te Kürt illerinde yaşanan çatışmalara ilişkin yayımlanan haber ve manşetlerde “Terör örgütü propagandası yaptığı” gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Mahkumiyet hükmünün açıklanması geri bırakılarak ceza ertelendi.

Mahkeme, Demirhan’ın sahibi ve sorumlu yazı işleri müdürü olduğu Halkın Sesi gazetesinin Aralık 2015 tarihli 247. sayısının “Bu sesi duymayan, katili tanımayan kalmasın” manşeti ile gazete içinde Diyarbakır’ın Sur ve Şırnak’ın Cizre ilçelerinde yaşanan çatışmalara ilişkin haber ve yorumları “Terör örgütü propagandası” saydı.

NERUDA DA ‘TERÖR PROPAGANDASI’ SAYILDI

Sendika.Org’da yer alan habere göre savcı gazetenin söz konusu nüshasında yer alan Pablo Neruda üzerine bir yazı dahil bütün içeriklerin “açıkça terör propagandası” olduğunu iddia etmişti.

26 Mayıs 2016’da ilk duruşma için hakim karşısına çıkan Demirhan, manşet yazısında katliam eleştirisi yapıldığını ve bunun suç unsuru olarak sayılmasının başlı başına bir çelişki olduğunu diğer yazıda ise Kürt illerinde yaşanan çatışmalara ilişkin nesnel bir politik değerlendirme ve eleştiri yapıldığını burada da bir suç unsuru olmadığını belirtmişti.

Demirhan 16 Nisan 2017 referandumunun ardından da “evet sonucunu gayrimeşru göstererek halkı galeyana getirme” suçlaması ile, Sendika.Org ofisine 20 Nisan günü sabaha karşı düzenlenen baskında gözaltına alınmış, 5.5 gün gözaltına tutulduktan sonra serbest bırakılmıştı. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net