Eskişehir Opera Bale Günleri başladı

Eskişehir Opera Bale Günleri başladı

7. Eskişehir Opera Bale Günleri J. Strauss’un 100 yıllık eseri ‘Çingene Baron’ opereti ile başladı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün iş birliğiyle düzenlenen 7’nci Eskişehir Opera Bale Günleri, Ankara Devlet Opera Balesi’nin 2 yıldır sahneye koyduğu J. Strauss’un 100 yıllık eseri ‘Çingene Baron’ opereti ile başladı. Biletleri günler öncesinden tükenen Çingene Baron’u Ankara Devlet Opera ve Balesi ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası sahneledi.

Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezinde gerçekleşen açılışa Eskişehir Valisi Azmi Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Ankara Devlet Opera Balesi Müdür Vekili Metin Turan ile çok sayıda sanatsever katıldı. Gürçil Çeliktaş’ın sahneye koyduğu, Oğul Johann Strauss’un ‘Çingene Baron’ operetinin müziklerini Nezih Seçkin’in yönettiği Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası seslendirdi. 

Eser, bir Macar köyünde geçiyor. Oyunda, sürgünden dönen Toprak Sahibi Sandor Barinkay ile eski bir Osmanlı paşasının kızı olan ama bir çingene kızı olarak yetişen Saffi’nin hikayesini anlatıyor.

Johann Strauss’un üç perdelik opereti Çingene Baron’u izleyen Eskişehirli sanatseverler sanatçıları ayakta alkışladı. 7’nci Eskişehir Opera ve Bale Günleri 12 Mayıs’ta sona erecek. (DHA)

www.evrensel.net