29 Nisan 2017 09:47

İnternet ansiklopedisi Wikipedia’ya erişim engellendi

Herkesin katkıda bulunabildiği açık ansiklopedi Wikipedia’nın tüm dillerdeki versiyonlarına erişim engellendi.

Paylaş

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia’ya Türkiye’den erişim engellendi.

E-Devlet portalından sorgulama yapıldığında, “Sorguladığınız web adresine, an itibari ile mahkeme kararıyla konulmuş bir erişim engeli bulunmamaktadır” deniliyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) “Site Bilgileri Sorgu Sayfası” üzerinden sorgulandığında ise siteye mahkeme kararı olmaksızın “idari tedbir” uygulandığını belirten şu açıklama görülüyor:

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 'nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır. (After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (wikipedia.org) according to Decision Nr. 490.05.01.2017.-182198 dated 29/04/2017 implemented by Information and Communication Technologies Authority.)”

YASAĞIN NEDENİ BELLİ OLDU

Konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmazken NTV'nin ulaştığı bilgilere göre siteye erişim "teröre destek veren içerikler" iddiasıyla engellendi.

Sitede "Türkiye'yi IŞİD'le aynı zeminde gösteren içeriklerin kaldırılmadığı aksine Wikipedia tarafından koruma altına alındığı"  belirtildi.

Türkiye'nin Wikipedia'dan dört talepte bulunduğu, Wikipedia'nın ise bunlara yanıt vermediği aktarıldı.

NTV'ye göre bu dört talep şöyle: "Ülke içerisinde temsilcilik açılması, uluslararası hukuka uygun davranılması, mahkeme kararlarının uygulanması, Türkiye'ye yönelik karartma operasyonlarının parçası olunmaması." (MEDYA SERVİSİ)

JİMMY WALES: TÜRKİYE HALKININ YANINDA OLACAĞIM

Wikipedia'nın kurucularından Jimmy Wales, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Bilgiye erişim temel insan hakkıdır. Türkiye halkının bu hakkını savunma mücadelesinde hep yanında olacağım" ifadelerine yer verdi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Putin Soçi'de Merkel ve Erdoğan'la görüşecek

SONRAKİ HABER

Hasankeyf Koordinasyonundan "Mücadele ve Yıkım Ekseninde Hasankeyf" paneli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa