Tepki toplayan Maçka Parkı projesi değiştirildi

Tepki toplayan Maçka Parkı projesi değiştirildi

Beşiktaş Maçka Demokrasi Parkı'ndan geçecek tünelin güzergâhı değiştirildi. Tünel parkın altından geçirilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri Projesi'ne ilişkin imar planı değişikliği teklifinde alınan kararla, "Beşiktaş Maçka Demokrasi Parkı"ndan geçecek tünelin güzergâhı değiştirildi.

Şubat ayı toplantısının 5. birleşimi Saraçhane'deki belediye binasında yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri Projesi'ne ilişkin 1/5000-1/1000 ölçekli imar plan değişikliği teklifi gündeme geldi. Teklifi içeren komisyon raporu, oy çokluğuyla kabul edildi. Alınan kararla, "Beşiktaş Maçka Demokrasi Parkı"ndan geçecek tünelin güzergâhı değiştirildi.

Alınan karara göre, Maçka Parkı'ndan geçecek tünelin güzergahı değiştirilecek. Tünelin, Maçka Parkı’ndan geçen kısmı, kuzeye kaydırılarak parkın altından geçmesi sağlanacak. Proje imalatı bittikten sonra da "Beşiktaş Maçka Demokrasi Parkı"nın yürürlükteki imar planı fonksiyonu ve park sınırları korunacak. Tünel ulaşım sistemi çalışmasının bir etabı Dolmabahçe-Levazım arasında yapılıyor. Toplam genişliği 102 bin metrekare olan Maçka Parkı’nda çalışma yapılacak kısım ise 3 bin 500 metrekare. Tünel çalışması tamamlandıktan sonra nakledilen ağaç sayısı kadar ağaç dikimi yapılacak. Bu çalışmalar İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nde alınan 29/12/2016 tarih 221560 sayılı rapor doğrultusunda koordineli bir şekilde sürdürülecek. 

Tünel, Dolmabahçe’de bulunan mevcut tünel çıkışından başlayarak Levazım'da bulunan Ortaköy Deresi’nden çıkacak.

Tünelin Maçka Parkı’nı etkileyecek olması nedeniyle inşaat protestolara neden olmuştu. Yurttaşlar Pazar günleri parkta koşu yaparak tüneli protesto etmişlerdi. (DİHABER)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 17 Şubat 2017 21:25
www.evrensel.net