15 Şubat 2017 13:15

Basın ve ifade özgürlüğü alarm veriyor

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri, Türkiye’deki hak ihlallerini sıraladığı raporda OHAL’in kaldırılması gerektiğini söyledi.

Basın ve ifade özgürlüğü alarm veriyor

Paylaş

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muijnieks, Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü ile ilgili dün yayınlanan raporunda, özgürlüklerin yeniden inşa edilmesi için acil adımlar atılması gerektiğini vurguladı. Muijnieks, olağanüstü halin kaldırılması gerektiğini söyledi.

Raporda genişçe yer ayrılan kısımlardan biri de aralarında Ahmet Şık’ın da bulunduğu, sayıları 151’e ulaşan tutuklu gazeteciler.

Rapora göre, “alarm veren seviyelere ulaşan basın ve ifade özgürlüğü sorunları, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hal koşulları altında daha da yoğunlaştı.”

25 sayfalık raporda 100’den fazla madde altında Türkiye’deki basın ve ifade özgürlüğüne ilişkin tespit ettikleri sorunlara dikkat çeken Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muijnieks, “Atılması gereken ilk adım mevcut OHAL’i kaldırmak ve kabul edilemez sayısız ifade özgürlüğü ihlalini tersine çevirmek” dedi.

‘100 BİNDEN FAZLA SİTEYE ERİŞİM ENGELLENDİ’

BBC’nin haberine göre Muijnieks’in 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında Türkiye’ye yaptığı ziyaretlerde edindiği bilgiler ve yaptığı görüşmeler ışığında hazırlanan rapor, medyada çok sesliliğin ve bağımsızlığın azalmasına, ifade özgürlüğü aleyhine verilen yargı kararlarına, gazetecilerin güvenliğine ve internet medyası ile sosyal medyadaki kısıtlamalara dikkat çekiyor. Aralarında radyo, televizyon ve gazetelerin de bulunduğu yaklaşık 158 yayın organının darbe girişimi sonrası kapatıldığı ve 151 gazetecinin hapiste olduğu belirtilen raporda, “Ne Türkiye’nin karşılaştığı terör saldırıları ne de darbe teşebbüsü bu önlemleri haklı çıkarabilir” denildi. Raporda ifade ve basın özgürlüğüne yönelik tehditler kapsamında, sosyal medyaya erişimde sınırlamalar ve erişime yasaklanan internet siteleri de yer alıyor. 2016 AB ilerleme raporuna göre Türkiye’de 111 bin 786 internet sitesi yasaklandı. Bu yasakların sadece yüzde 2,6’sı bir mahkeme kararına dayanıyor.

‘OHAL KALDIRILMALI’

Yaklaşık 4 bin 500 akademisyenin farklı sebeplerle görevlerinden atıldığı hatırlatılan raporda, dokunulmazlıkların kaldırılması ve HDP’nin 11 milletvekilinin de tutuklanarak cezaevine gönderilmesi eleştiriliyor. Muijnieks, “Toplumun, aralarında gazeteciler, milletvekilleri, akademisyenler ve sıradan insanların olduğu geniş bir tabakasının gittikçe artan yargısal tacize uğramasının ardından Türkiye’deki demokratik tartışma ortamı için alan alarm verici düzeyde küçüldü” dedi.

İlk adım olarak ise olağanüstü halin kaldırılması gerektiği belirtilen raporda, yargıda, özellikle ifade özgürlüğünü tehdit eden unsurların gözden geçirilmesi çağrısı yapıldı. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Tudor, Metin Oktay Tesisleri'ne geldi

SONRAKİ HABER

Sennur Sezer’in yaşamı tiyatro sahnesinde: Bir Şiirdir Sennur Sezer

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa