Anadolu Üniversitesinde akademisyenlere engelleme

'Geri döneceğiz, akademi susmayacak' şiarıyla odalarını boşaltmak için üniversiteye gelen akademisyenler özel güvenlik engeliyle karşılaştı.

Öğrenci, akademisyen ve üniversite emekçileri, hocalarını uğurlamak için Hukuk Fakültesi önünde buluştu. İhraç edilen akademisyenler, fakülteleri tek tek ziyaret eden kitleye veda konuşmalarını yaptılar. Konuşmalarında “inadına barış demeye devam edeceğiz ve bir gün mutlaka döneceğiz” vurgusunu öne çıkaran akademisyenler, şarkılar ve sloganlarla uğurlandı.

Eylem sırasında fakültelerin gezilmesine engel olmak isteyen Özel Güvenlik Birim (ÖGB) ile  akademisyenler ve öğrenciler arasında gerginlik yaşandı. Özel güvenlik barikatını aşan kitlenin karşısına ardından çevik kuvvet polisi çıktı. Bunun üzerinde öğrencilerin dağılmasını isteyen akademisyenler yürüyüşlerine devam etti. Öğrencilerle akademisyenler Edebiyat Fakültesi önünde tekrar bir araya gelerek eylemlerini sürdürdü.

Eylemde Hukuk Fakültesi Dekan Ufuk Aydın, Eğitim Fakültesi Dekanı Çoşkun Bayrak ve Rektör Naci Gündoğan’a tepkiler de ortaya konuldu. 

Çoşkun Bayrak Barış Akademisyenlerinin soruşturmasını yürütmüş ve kanunda yer almamasına rağmen memuriyetten men cezası isteyen istemişti. Ufuk Aydın ise yine imzacı akademisyenlerden Vedat Toprak’a benzer biçimde memuriyetten men cezası istemiş ve yine imzacılardan Murat Yıkılmaz hakkında ceza davasından beraat etmesine rağmen, Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle disiplin cezası verilmesine neden olduğu iddia ediliyor. Yine her iki dekanın fakültelerinde imzacı arkadaşlarıyla dayanışan bilim ve eğitim emekçilerine mobbing yaptığı da bir diğer iddia. Kitle eylem boyunca her üç idarecinin de istifasına yönelik sloganlar attı. Fakülte önlerinde yapılan konuşmaların ardından eylem şarkılarla sona erdi. 

Rektör Naci Gündoğan, 15 Temmuz’ dan sonra imzacı akademisyenleri açığa almasıyla gündem gelmiş ve imzacılara ilişkin baskı ve mobbingde başrol oynamıştı. (Eskişehir/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 15 Şubat 2017 18:42
www.evrensel.net