Tarım enflasyonunda büyük artış

Tarım enflasyonunda büyük artış

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi, ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 9.51 yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre, Tarım-ÜFE, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.36 ve on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 2.86 arttı.

Alt tarım gruplarından sebzelerin fiyatları ise bir önceki aya göre yüzde 36.77 arttı. Alt tarım gruplarından; çeltik yüzde 6.47, diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyveler yüzde 4.53 artış gösterirken, canlı kümes hayvanları ve yumurtalar yüzde 8.61 azalış gösterdi.

Bir önceki aya göre değişim; tarım ve avcılık ürünlerinde yüzde 9.18, ormancılık ürünlerinde ise yüzde 8.25 ve balıkçılıkta yüzde 22.41 artış gösterdi.

Ana gruplarda bir önceki aya göre değişim; tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 17.74, çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 3.10 ve canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 0.21 artış gerçekleşti. (EKONOMİ SERVİSİ)

www.evrensel.net

0 yorum yapılmış

    Yorum yapın

    Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.