Ken Loach’tan İngiltere hükümetine sert eleştiriler

Ken Loach’tan İngiltere hükümetine sert eleştiriler

En iyi İngiliz filmi seçilen I Daniel Blake’ın yönetmeni Ken Loach teşekkür konuşmasında İngiltere hükümetini eleştirdi.

İngiliz Akademisi Film Ödülleri (BAFTA) Londra’da sahiplerini buldu. La La Land 5 dalda ödül alırken, I Daniel Blake ve Manchester by the Sea filmleri de öne çıkan filmler oldular. 

Ken Loach’un yönetmenliğini yaptığı I Daniel Blake filmi ise En İyi İngiliz Filmi seçildi. 80 yaşındaki oyuncu, teşekkür konuşmasında İngiltere hükümetini eleştirdi. Belgesel filminde bir marangozun kalp krizi sonrası gereken tedaviye ulaşmakta yaşadığı zorlukları anlatan Loach, filminin “En korunmasız ve en yoksul insanların bu hükümetin utanç verici katı zulmüyle karşılaştıklarını gösterdiğini” söyledi.

La La Land, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Müzik ve En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini kazandı. La La Land iki hafta sonra yapılacak Oscar ödül töreninde de 14 dalda aday olmuştu.

En İyi Erkek Oyuncu ödülü ise Amerikan draması olan Manchester by the Sea” filmindeki performansı nedeniyle Casey Affleck’e gitti. Manchester by the Sea filmi aynı zamanda En İyi Senaryo ödülünün de sahibi oldu. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net