TGS Kocaeli Şube: Gazetecilere şiddet kabul edilemez

TGS Kocaeli Şube: Gazetecilere şiddet kabul edilemez

Türkiye Gazeteciler Sendikası Kocaeli İl Temsilciliği Kocaeli Üniversitesi’ndeki basın açıklaması sırasında gazetecilerin darbedilmesini kınadı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası Kocaeli İl Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada Kocaeli Üniversitesi Anıtpark Yerleşkesi önünde yapılmak istenen basın açıklaması sırasında haber takibi yapan 6 gazetecinin polisin saldırısı sonucu darbedildiğini belirterek: “Gazeteci meslektaşlarımız sarı basın kartı ve kurum tarafından verilen tanıtım kartlarını göstermelerine rağmen şiddete uğramıştır. Ayrıca meslektaşlarımızın görüntü alması da engellenerek tehdit edilmiştir. Polis tarafından bir meslektaşımız bilinçli olarak tekmelenmiştir. Bir diğer meslektaşımız ise polis kalkanıyla koluna aldığı darbe sonucu hafif şekilde yaralanmıştır. Tüm bu yaşananlar halkın haber alma hakkına yönelik bir engelleme olduğu gibi basın ve ifade özgürlüğüne de yönelik bir engelleme çabasıdır. Yaşanan tüm bu hukuksuz uygulamalar Anayasa da aykırıdır” denildi.

Yaşananların Kocaeli polisinin geçmişte olduğu gibi bugün de gazetecilere yönelik aynı kin ve nefret içerisinde olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirterek şöyle denildi: “Gazetecilere yönelik şiddet açısından Kocaeli polisinin sicili ne yazık ki bu açıdan pek parlak değildir. Gazetecilere yönelik yaşatılan bu hukuksuzluğun ve şiddet ortamının derhal son bulmasını talep ediyoruz. Tek amaçları mesleğini yapmak olan gazetecilere yönelik şiddetin hiçbir açıklaması olmaz.

Görev yapan haberciyi engellemek aynı zamanda basın özgürlüğünün ihlal edilmesidir. Bu tür girişimlerin devam etmesinin sebebi yaşanan olayların geçmişte cezasız kalmasıdır. Sorumlular bir an önce tespit edilmeli ve gerekli cezayı almalıdır. (MEDYA SERVİSİ)
 

www.evrensel.net