10 Şubat 2017 12:28

Şah mat

"Bilimi, sanatı geri almak için veya kazanım elde edebilmek için kendimizce bir alternatif olmak istedik. "

Şah mat

Paylaş

Rıdvan Ateş
Maltepe

Bir kısım gençler olarak Maltepe’de Gençlik Kültür Evi açmıştık. Burayı açarken önümüze hedefler koymuştuk: Sanatı ve kültürü sokağa indirmek, gericiliği yerelimizde bertaraf etmek, çevremizi yaşanabilir bir yer haline getirmek istedik. Biz gençler olarak biz gençlerden alınan alternatif olan her imkanı: bilimi, sanatı geri almak için veya kazanım elde edebilmek için kendimizce bir alternatif olmak istedik. Bunun içinde uğraşmaya devam ediyoruz. Tıpkı onların hala bizlerle uğraştığı gibi. 
SATRANÇ ADAM MIDIR YOKSA HARAM MIDIR?
Geçenlerde yine “hoca efendi” dedikleri heybetli cübbeli sarıklı kendince ve bilim insanı statüsünde görülen bir zat “Satranç tavladan da kumardan da beter. Satranç oynamaktansa ateşi tutmak daha hayırlı. Satranç oynayan kişi insanların en yalancısı. Oynayanlara ölürken kelime-i şehadet nasip olmayabilir. Satranç oynayan lanetlenmiştir. Oynayana bakan da domuz eti yiyen gibidir. Bu oyunları oynayacağınıza elinize tesbih alın, çekin.” diye bir açıklamada bulundu. Ya bu hoca efendi hazretleri bir çoban matına kurban gitti, yarası gocundu ya da satranç bilmediği için satrancı lanetlemek isteyip milleti dama oyununa teşvik etmeye çalıştı. Belki de biz gençlerin ve tüm yaş kesiminde bulunan insanların aklını kullanmasını istemedi. “Zaten genellikle aklımıza ve fikirlerimize set vurmak istemediler mi?” diye düşünmemek elde değil. Yirmi bilmem kaçıncı yüzyılın sonlarında uzayda yaşamın konuşulduğu böylesi bir dönemde -gerçi orda yaşam olsa ne olacak bu sistemin, bu körelmiş zihniyetin oradaki hayatın tam orta yerine tüm kötülüklerini deklare etmeyeceğinin garantisi yok- dünyada bilim bu kadar ilerlemişken böyle bir söylem neden acaba? Bazen diyorum bizim bu ülke dünyanın tımarhanesi olabilir mi? Bu soruların cevapları meçhul, ülkede olan her şey gibi. Bu duruma sessiz kalmak hiç insancıl olmazdı. 
BÜTÜN PİYONLAR BİRLEŞİN
Biz de Maltepe Gençlik Kültür Evi olarak bu duruma hemen müdahale etmek istedik ve 28 Ocak’ta oynanacak bir satranç turnuvası düzenliyoruz. Amacımız açık; kendimizce bu suskunluk sarmalını ortadan kaldırmak. Farklı görüş ve fikirleri olan insanları toplumdan dışlamayı hedefleyenlere, satranç haramdır diyenlere inat birlikte hamle yapmanın vakti geldi. Bu gerici ve bazıları tarafından taşeronlaşmış zihniyeti mat etmek üzere bir satranç turnuvası düzenledik. Tüm günahı bizim boynumuza. Bir kaybedenin değil her kesimin kazandığı bir rekabet için şah ve mat demeye herkes  davetlidir.

ÖNCEKİ HABER

Titanic neden battı?

SONRAKİ HABER

Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk AKP'den istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa