Van’da, ‘domuz bağı işkencesi’ yeniden gündemde

Van’da, ‘domuz bağı işkencesi’ yeniden gündemde

Van İHD Şube Başkanı Murat Melet Van'daki çeşitli cezaevlerinde domuz bağı olarak adlandırılan işkencenin yapıldığı duyumları olduğunu söyledi.

Sedef ERDEM
Van

Van’da OHAL süresi boyunca insan hakkı ihlallerinde büyük bir artış yaşandı. Van İHD Şube Başkanı Murat Melet Van’daki çeşitli cezaevlerinden ciddi insan hakkı ihlallerinin olduğunu, domuz bağı olarak adlandırılan işkencenin yapıldığına dair duyumları olduğunu söyledi. 

Konuyla ilgili olarak İHD Van şubesinde ziyaret ettiğimiz Şube Başkanı Murat Melet ile Van’da OHAL süresince artan hak ihlallerini konuştuk. Melet, basına yansımayan ve bir şekilde haberdar olmadıkları hak ihlalleri dışında 2016 yılı içerisinde 10 bin 100 hak ihlali tespit ettiklerini söyledi. 2015 yılında, rakamın neredeyse bunun yarısı kadar olduğunu belirten Melet, “2017 yılının barış yılı olmasını umut etmek istiyorduk fakat ilk 20 gününe baktığımızda 2016 yılını katlayacakmış gibi görünüyor” dedi. 

‘MAHPUSLAR DİLE GETİRDİ’

Yeni yapılan ve yapılması planlanan cezaevleri ile birlikte Van’da büyük bir cezaevi kampusu oluşturulmaya başlandığını söyleyen Melet, “Sağlık sorunları ile ilgili mahpusları revire çıkarmada sorunların yaşandığı, gardiyanların fiziki şiddet kullandığına dair mahpusların şikayetleri geliyor. Mahpusların elinin kolunun bağlandığı domuz bağı işkencesi olarak bilinen yöntemlerin uygulandığını oradaki mahpuslar heyetlerimize bizzat iletmişlerdir. Gene  bize gelen mektuplarda uzun süredir sosyal alanların kullanılmasına izin verilmediği belirtiliyor. Sosyal etkinliklere izin verilmiyor. Duşa giderken suların kesildiği, yine yemeklerin soğutularak verildiğine dair bu tür bilgiler bizde mevcuttur. F tipi cezaevinden de yoğun mektuplar geliyor. Aynı koşullar bu cezaevinde de mevcut. Bu duruma ilişkin Van’daki cezaevi savcısıyla da bir görüşmemiz oldu. Savcı bu duyumlardan haberdar olduğunu ve  bununla ilgili bir düzenlemenin olacağını söyledi. Fakat aradan iki hafta geçmesine rağmen halen de çok ciddi bir düzenlenme olmadı” dedi. 

GARDİYAN DEĞİLSE KİM BUNLAR?

Vahim ‘domuz bağı’ işkencesi iddiasını daha önce siyasi tutuklu Ferit Hasçelek’in ailesinin başvurusu üzerine, cezaevine ziyaret gerçekleştirdiklerini belirten Özgürlükçü Hukukçular Platformu Üyesi Avukat Ümit Dede de gündeme getirmişti. Dede, olayın ocak ayı başında yaşandığını ifade ederek, “Müvekkilim, etkisiz hale getirildikten sonra, ellerini ve ayaklarını arkadan kelepçeleyip diz üstü çöktürmek suretiyle daha önce Hizbullah dosyalarından bildiğimiz ‘domuz bağı’ denilen bağ ile bağlanıp sırt üstü yatırılmış. Müvekkilim işkenceyi uygulayan kişilerin ‘Biz gardiyan değiliz, bu cezaevi gerçek cezaevi olacak, bu yüzü unutmayın’ demişler” dediklerini aktarmıştı.

www.evrensel.net
ETİKETLER Vancezaeviişkence