08 Şubat 2017 20:37

İhraçlara tepki: Yazarak, çizerek kabusunuz olacağız

Sanatçılar KHK ile akademisyenlerin ihraç edilmesine tepki gösterdi: Yazarak, çizerek ve üreterek kabusunuz olacağız.

Paylaş

OHAL kapsamında yayımlanan 686 Sayılı KHK ile 330 akademisyenin ihraç edilmesine sanatçılardan tepkiler geldi. Levent Üzümcü, Emrah Serbes, Ahmet Mümtaz Taylan ve Şehsuvar Aktaş gibi pek çok isim sosyal medya hesaplarından paylaşımlarda bulundu. Akademisyenlerin ihracını “kıyım” olarak nitelendiren sanatçılar Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nün (DTCF) ihraçlar sonucu işlevsiz bir hale geldiğini vurguladı.

‘BU ZULMÜ ASLA UNUTMAYACAĞIZ’

Yazar Emrah Serbes, bir öğrencinin hocasıyla yaptığı yazışmayı sosyal medya hesabından paylaştı. Serbes, “Yeni KHK ile DTCF tiyatro bölümündeki bütün hocalar ihraç edildi, okulumuz kapandı, vatana millete hayırlı olsun”dedi. Serbes, ayrıca “Şikayet etmenin manası yok. Yok arkadaşım, bu saltanatı yıkmadan hiç kimseye hayat yok bu ülkede” ifadelerini kullandı. 

KHK sonrası görevinden uzaklaştırılan akademisyenlerle ilgili bir tepki de Oyuncu Levent Üzümcü’den geldi. Üzümcü, yaşananların bir şovdan ibaret olduğunu yazdı. Levent Üzümcü’nün sosyal medyada yaptığı paylaşımı şöyle: “Akademisyen atarak bir ispat peşinde değiller; yıllarca okumuşa, yazmışa düşman yetiştirdiklerine şov yapmak tek dertleri.”

Yönetmen Emin Alper ise “Bu gece, pek çok değerli arkadaşım gibi, yıllarca aynı evi paylaştığım sevgili dostum, bu ülkenin yetiştirdiği en parlak zihinlerden Yüksel Taşkın da KHK ile üniversiteden atıldı. Bu zulmü asla unutmayacağız. Bu ülkeyi size bırakmayacağız. Yazarak, çizerek, üreterek kabusunuz olacağız” sözleriyle tepkisini gösterdi.

BÜYÜK (K)AYIP!

Akademisyenlerin KHK ile bir gecede ihraç edilmesine tepki gösteren Oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan ise “KHK ile yürütülen akademik temizliğin hatalı ihraçları, salt barışçı akademisyenleri değil, bir kaç nesil öğrenciyi de yaktı. Büyük (k)ayıp!” diyen bir paylaşımda bulundu. 

Oyuncu Şehsuvar Aktaş “Halkın parasıyla yetişmiş ve bunun hakkını fazlasıyla ödeyen insanları helak etmek istiyorsunuz. Sap dönecek” sözleriyle Ankara DTCF’nin işlevsizleştirilmesine tepki gösterdi.

Yekta Kopan ise “Sadece DTCF öğrencileri, öğretim üyeleri, mezunları ve tiyatroseverler değil, yolu o binanın önünden geçen herkes barış diyor, diyecek” dedi. 

‘NAZIM ORATORYOSU’ ŞEFİ İHRAÇ EDİLDİ

KHK ile görevinden ihraç edilenler arasında Ünlü Orkestra Şefi İbrahim Yazıcı da yer aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı kadrosundan çıkarılan İbrahim Yazıcı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun 2014 yılı mayıs ayından itibaren sanat danışmanlığını da yapıyordu.

Ayrıca  Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Keman Sanatçısı Filiz Özsoy da ihraç edildi. Sanatçı Genco Erkal sosyal medya üzerinden tepki göstererek, “Ankara DTCF Tiyatro Bölümündeki çoğu hocalar, Nâzım Oratoryosunun şefi İbrahim Yazıcı. Meslekten ihraç edilmişler. Bindik bir alâmete” dedi.

İŞTİSAN: #HocamaDokunma

İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği (İŞTİSAN) sosyal medya üzerinden paylaşımda bulunarak KHK’ler ve ihraç için #HocamaDokunma hastagı ile başlayan sosyal medya kampanyasına katılarak şunları paylaştı: “Bilimden, aydınlıktan, barıştan yana oldukları için bu ülkenin en köklü üniversitelerinin akademisyenlerini işten atmak bu ülkenin yarınlarından çalmaktır.” 

‘AKADEMİK HAYATIN İÇİ BOŞALTILMAK İSTENİYOR’

İhraç edilen akademisyenler arasında aynı zamanda İletişim Yayınları’nın yazarları da var. Aralarında Yüksel Taşkın, Aslı Vatansever, Barış Ünlü ve Bülent Duru gibi pek çok akademisyenin de olduğu yazarları için yayınevi bir açıklama paylaştı. Açıklamada İletişim Yayınları, “Yapılan keyfi uygulamaların, hiçbirinin içindeki cevheri solduramayacağını biliyoruz. Ancak bu ülkenin üniversitelerinin, köklü fakültelerinin, akademik hayatının içinin boşaltılmasının yarattığı tahribat karşısında derin üzüntü duyuyoruz” dedi. (KÜLTÜR SERVİSİ)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yaşamak ağrısı!

SONRAKİ HABER

Aileler siyasi sorumluların da yargılanmasını istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...