08 Şubat 2017 00:21

AÜ'de büyük kıyım: 72 akademisyen ihraç edildi

OHAL kapsamında çıkarılan 686 Sayılı KHK ile Ankara Üniversitesi’nden 72 akademisyen ihraç edildi.

Paylaş

Resmi Gazete'de yayınlanan 686 Sayılı KHK ile Ankara Üniversitesi’nden 72 akademisyen ihraç edildi. 

Mülkiye’den toplamda 28, İletişim Fakültesi’nden 16, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nden çoğunluğu Tiyatro Bölümü’nden 12 kişi ihraç edildi. İhraç edilenlerin önemli bir kısmı alanının uzmanı isimler. İstifa eden bazı hocaların da ihraç listesinde yer alması dikkat çekti. 

Ankara Üniversitesi’nde bundan önceki KHK’ler ile ile yapılan ihraçlar da tepki toplamıştı. Ancak son KHK ile Mülkiye, İletişim Fakültesi ve Tiyatro Bölümü’nde üniversiteye çok uzun yıllardır emek veren isimler ihraç edildi. İhraç edilenlerin sayıca fazla olması bazı bölümlerde eğitimin nasıl sürdürüleceği sorusunu da akla getirdi. 

72 kişinin ihraç edildiği Ankara Üniversitesi’nde, ihraç edilenlerin önemli bir kısmı, Barış için Akademisyenlerin çağrısına imza atan isimlerden oluşuyor.

Son ihraçların ardından istifa ettiğini belirten Prof. Dr. Mine Gencel Bek’in de listede yer alması dikkat çekti. İhraç edilenler akademisyenlerden bazıları şunlar: 

Prof. Dr. Ahmet Haşim Köse (SBF-İktisat), Prof. Dr. Aykut Namık Çoban (SBF-Kamu yönetimi), Prof. Dr.  Ayşe Gökçe Alpkaya (SBF-Uluslararası İlişkiler),  Prof. Dr. Banu Beliz Altan (DTCF-Tiyatro), Prof. Dr. Funda Başaran Özdemir (İLEF), Prof. Dr. İlhan Uzgel (SBF-Uluslararası İlişkiler), Prof. Dr. L. Funda Şenol Cantek (İLEF), Prof. Dr. Mine Gencel Bek (İLEF), Prof. Dr. Nejla Kurul (Eğitim), Prof. Dr. Nezihe Selda Öndül  (DTCF-Tiyatro), Prof. Dr. Tülin Sağlam, (DTCF-Tiyatro), Prof. Dr. Nur Betül Çelik (İLEF), Prof. Dr. Ülkü Doğanay (İLEF), Prof. Zeliha Etöz (SBF-Kamu yönetimi) (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çoğu barış bildirisi imzacısı 330 akademisyen ihraç edildi!

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanı Gül'e "daha kaç suçlu aramızda?" sorusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa