Tartışmalı Taksim Camii’nin proje görselleri yayınlandı

Tartışmalı Taksim Camii’nin proje görselleri yayınlandı

İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun onay verdiği Taksim Camii’nin görselleri ve Koruma Kurulu kararı duyuruldu.

İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 19 Ocak günü yaptığı toplantıda caminin, Taksim’e adını veren ve I. Mahmud tarafından 1731 yılında bölgeye ‘su taksimi’ yapmak için inşa edilen Taksim Maksemi’nin arkasına yapılmasına onay verdi. maksemin arkasında şu anda derme çatma bir mescit bulunuyor. Mescit ile maksemin arkasındaki otoparkın olduğu alana yapılacak cami ile bu alanda yer alan çiçekçi tezgahları kaldırılacak.

Vakıflara ait 2 bin 482 metrekarelik araziye yapılacak caminin mimarları Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı tasarlayan Şefik Birkiye ile Saray’daki Beştepe Millet Camii'ni Birkiye ile birlikte tasarlayan Selim Dalaman.

KİLİSELERİN YÜKSEKLİKLERİ DİKKATE ALINMIŞ

İstanbul'un kalbi olarak adlandırılan Beyoğlu'nda yapılacak Taksim Camii'nin zemin üstü bina yüksekliği 20,70 metre, kubbe yüksekliği 9,6 metre, toplam mahya yüksekliği ise 30,3 metre olacak. Bu yükseklik özellikle diğer dini mabetlerin yüksekliği dikkate alınarak projelendirilmiş. Beyoğlu'nun tarihi hassasiyeti, bölge dokusu ve en önemlisi hemen arkasında yer alan Rum Ortodoks Kilisesi ile Ermeni Katolik Kiliselerinin yükseklikleri dikkate alınmış. 20. yüzyıl başındaki Art Deco mimari stilinden esinlenilen Taksim Camii tamamlandığında Rum Ortodoks ve Ermeni Katolik Kiliselerinin komşusu olacak.

960 KİŞİ İBADET EDEBİLECEK

Proje tamamlandığında aynı anda zemin katta 960 kişi ibadet edebilecek. Kot farkı dikkate alınarak tasarlanan projenin yer altında üç katı bulunacak. Otopark olarak tasarlanan üç katta toplam 165 araç park edebilecek. Yapıda konferans ve sergi salonları da yer alacak. 875 metrekare zemine oturan projenin dış cephesinde açık renk doğal taşlar kullanılması planlanıyor.

1968'de başlayan Taksim Camii tartışmasında Danıştay, 1983 senesinde cami yapılmasına izin vermemişti. Koruma Kurulunun verdiği onayın ardından, caminin yapımına başlanması bekleniyor. (DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER Taksim Camii