Black Sabbath son konserini verdi

Black Sabbath son konserini verdi

İngiliz heavy metal grubu Black Sabbath, müzik serüvenini Pazar günü aynı şehirde verdiği konserle noktaladı.

Efsane İngiliz heavy metal grubu Black Sabbath, 1968 yılında İngiltere’nin Birmingham kentinde başlayan müzik serüvenini Pazar günü aynı şehirde verdiği konserle noktaladı. Ozzy Osbourne, BBC’ye yaptığı açıklamada duygu karmaşası yaşadığını söyledi. Osbourne, "Birmingham’da Crown adlı pubda çalarken, ‘Bunu birkaç yıl yapmak iyi olur. Biraz bira içer, şarkılarımızı çalarız’ diye düşünüyordum. Ama bu hayatımın en güzel macerasının başlangıcıydı" diye konuştu. 

Black Sabbath’ın son konseri 2 saat sürdü. 15 şarkı çalan grup üyeleri, hayranlarına ilk hit şarkıları olan “Paranoid” ile veda etti. Grup ‘The End Tour’ adındaki son turnelerinde Okyanusya, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika’da toplam 81 konser verdi. Turneye, baterist Bill Ward hariç grubun tüm kurucu üyeleri katıldı. Ward’ın yerini Tommy Clufetos doldurdu, klavyede ise Adam Wakeman vardı.

İŞÇİ BANLİYÖLERİNDEN DÜNYA SAHNELERİNE

Black Sabbath, daha çok işçi sınıfının yaşadığı Birmingham’ın banliyölerinden Aston’da kurulmuştu. Gitarist Iommi ve basçı Butler okuldan mezun olduktan sonra fabrikada çalışmaya başladı. Ward kömür dağıtıyordu, Osbourne ise önce mezbahada sonra ise araba fabrikasında çalıştıktan sonra hırsızlık yapmaya başladı. Bu yüzden müzik onların kaçışı olmuştu. İlk başlarda kendilerine “Earth” adını veren ve blues şarkıları çalan grup, zamanla Black Sabbath ismini alıp kendi müziğini yapmaya başladı. Henüz 17 yaşındayken gitarist Iommi’nin yaşadığı korkunç kaza ise grbun tarihinde başka bir köşe taşı olmuş durumda. Birmingham’ın Aston bölgesinde bir çelik atölyesinde çalışan Iommi, bir kesim işi sırasında giyotin sağ eline düşünce parmak uçlarını kaybetti. Iommi’ye, bir daha asla gitar çalamayacağımı söylendi. Bunun üzerine Iommi eve gidip plastik bir şişeyi eritti, parmak şeklini verdi ve deri bir ceketi keserek evde yaptığı protez parmakları gizledi. Iommi sağ elinin parmak uçlarını kaybettikten sonra, kendine protez yaparak gitar çalmaya devam etti. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Black Sabbath