04 Şubat 2017 22:15

Trump’ın vize yasağına bakanlık vetosu

ABD Dışişleri Bakanlığı ve İç Güvenlik Bakanlığı vize yasağı kararını geri çevirdi.

Trump’ın vize yasağına bakanlık vetosu

Paylaş

Başkan Donald Trump'ın 7 Müslüman ülkeye geçici giriş yasağını inceleyen ABD Dışişleri Bakanlığı, uygulamayı askıya aldı. ‘Geçici vize yasağını geri çevirdik’ açıklamasında bulunan bakanlık, “Vizesi bulunup da fiziksel olarak iptal edilmemiş olanlar ülkeye giriş yapabilecektir” dedi.

Sputnik’te yer alan habere göre; bakanlık sözcüsü, Trump yönetiminin Ulusal Güvenlik Departanı ve hukukçu ekibiyle yakından çalışma yürüttüğünü kaydetti. Vize yasağı kararına resmi itirazı sunan Washington baş savcısının şikayeti henüz tam olarak incelenip hükme varılmadığı da kaydedildi.

ABD İÇ GÜVENLİK BAKANLIĞI DA KARARI ASKIYA ALDI

ABD İç Güvenlik Bakanlığı Washington eyaletinden bir Federal Yargıcın kararına binen Başkan Donald Trump'ın 7 Müslüman ülke vatandaşlarına vize ve ülkeye giriş yasağı uygulayan Başkanlık Kararnamesi'ni tamamen askıya aldığını duyurdu.

İç Güvenlik Bakanlığı Sözcüsü Gilllian Christensan yaptığı açıklamada, “Söz konusu kararnameden kaynaklı tüm eylemler askıya alındı” ifadesini kullandı.

Sözcü, bu eylemlere söz konusu kararnameden etkilenen yolcuların havacılık şirketlerine bildirilmesinin de dahil olduğunu kaydetti.

Kararname ayrıca Suriye'den mülteci alımını süresiz şekilde askıya alıyordu.

Trump'ın bu kararı ülke çapında protestolara yol açtı. Yeni başkan bu kararından dolayı içerden ve dışardan pek çok siyasi liderin tepkisi ile karşı karşıya kaldı.

TRUMP: KARAR UYGULANACAKTIR

Vize yasağı tartışmaları, ülkede Trump ve ekibiyle, kararın anayasaya aykırı olduğunu ifade eden yargıyı ikiye böldü.

Trump, Seattle kentinden bir federal yargıcın 7 Müslüman ülkeye yönelik vize yasağını ülke çapında geçici olarak durdurma kararına son olarak rest çekti.

Durdurma kararı için 'gülünç' yorumunda bulunan Trump, yasağın uygulanacığını vurguladı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Seyir halindeyken alev alan yolcu otobüsü yandı

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa