Suriyeli çocuklar kağıt toplamak zorunda bırakılıyor

Suriyeli çocuklar kağıt toplamak zorunda bırakılıyor

DHA objektiflerine yansıyan kareler, çocuk işçilik gerçeği kadar, sığınmacı çocukların nasıl korunmasız çalıştığını da belgeliyor.

Suriye'deki savaştan kaçıp Adana'ya yerleşen 3 çocuk kardeş, sokak sokak dolaşarak atık kağıt topluyor. Sokak yerine okul sıralarında olması gereken sığınmacı çocuklara, yaptıkları "iş"in karşılığı olarak günlük sadece10-15 TL veriliyor. DHA muhabiri Fatih Karaçalı'nın objektiflerine yansıyan kareler,  Türkiye'de çocuk işçilik gerçeği kadar, sığınmacı çocukların nasıl korunmasız ve güvencesiz çalıştırıldığını da gözler önüne seriyor.

Merkez Yüreğir İlçesi'nin Koza Mahallesi'nde kurdukları derme çatma çadırlarda kalan Suriyeli ailelerin çocukları, açlık ve yoklukla mücadele edebilmek için çalışmak zorunda bıraklıyor.

Yaşıtları oyun parklarında zaman geçirirken 11 yaşındaki Muhammet, kardeşleri 6 yaşındaki Abdullah ile 3 yaşındaki Hamdullah Halit sokak sokak dolaşıyor.

Görüntüsünün 3 katı büyüklüğündeki kağıt toplama arabasını çekmeye çalışan Suriyeli kardeşler atık ve çöpleri karıştırarak topladıkları atık kağıtları satarak günlük sadece 10-15 lira kazanıyor.

Anne ve babalarının tarlaya çalışmaya gittiği için en küçük kardeşlerini çadırda tek bırakmayarak yanlarında gezdirdiklerini belirten Muhammet Halit, geçimlerini sağlamak için tek yolun kağıt toplamak olduğunu belirtti. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 04 Şubat 2017 13:09
www.evrensel.net