Kanal İstanbul'un hafriyatıyla üç ada kurulacak

Kanal İstanbul'un hafriyatıyla üç ada kurulacak

'Çılgın proje' Kanal İstanbul'a finansman için, projeden çıkacak toprakla üç yapay ada kurulmasının planlandığı belirtildi.

Kanal İstanbul projesinden çıkacak toprakla yapay adaların oluşturulacağı öğrenildi.

Habertürk’ten Deniz Çiçek’in haberine göre bu yıl ihaleye çıkması planlanan Kanal İstanbul’un oluşturulması için toplam 2.7 milyar mektreküp hafriyatın çıkarılacağı hesaplanıyor. Bu hafriyatın ‘değerlendirilmesi’ içinse Marmara ve Karadeniz’deki çıkış noktalarına yapay adalar kurulacak.

Adaların Kanal İstanbul projesini finanse etmek için yapılaşmaya açılacağı, konut yapımıyla gelir getirici projeler yapılacağı belirtiliyor.

Çıkarılan hafriyatla ada kurulabilmesi için toprak kimyasal değerlerine göre iyileştirmeye tabi tutulacak. Asit ve metal yoğunluğu olan topraklar ayrıştırılacak. Adaların yapılacağı yerin belirlenmesinde de sismik hareketler ve deniz derinliği dikkate alınacak.

NASIL YAPILACAK?

İlk olarak taşocaklarından kayalar getirilecek. Kayaların üzerineyse Kanal İstanbul’un toprağı dökülecek.

Projelere göre, adalara da ayrı isimler verilmesi planlanıyor. Yetkililer, adaların üzerinde yapılacak projenin henüz netleşmediğini belirterek “Adalarda hayat olacak. Restoranlar olabilir. Dünyada bunun örnekleri bulunuyor” dedi.

Bu adalara yönelik deniz trafiği de oluşacak. Kanal çıkışlarında ve adalarda, liman ve yanaşma alanları olacak. Şu anda üç olarak planlanan adaların sayısı büyüklüğü ve konumu da fizibiliteyle hafriyata göre netleşecek. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 31 Ocak 2017 14:30
www.evrensel.net
ETİKETLER Kanal İstanbul