Barış imzacısı Prof. Dr. Mine Gencel Bek istifa etti

Barış imzacısı Prof. Dr. Mine Gencel Bek istifa etti

Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mine Gencel Bek, ihraç edilen arkadaşlarının yerine derse giremeyeceğini söyleyerek istifa etti.

Barış İçin Akademisyenler bildirisi imzacısı Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi (İLEF) öğretim üyesi Prof. Dr. Mine Gencel Bek, kurumundan istifa ettiğini duyurdu.

KHK’ler ile ihraç edilen arkadaşlarının yerine derse girmeyeceğini belirten Bek, "Eylül başında ilk KHK’larla barış imzacısı arkadaşlarım işten atıldığında düşündüm ilk kez istifa etmeyi. Sonrakilerle koridorun solunda ve sağında bir bir odalar boşaldı. Atılan arkadaşlarımın isimleri aynı gün söküldü kapılardan, web sitelerinden de adları, öz geçmişleri. Geçmiş olsun bile demeyenler vardı. Bizlere selam vermeyenlerin sayısı her gün artıyordu. Bana ek soruşturma açılmasını talep edenler de oldu ve hatta belden alta vuran oldu ki bu konudaki sessizliği bir türlü affedemiyorum. Böyle bir ortamda fakültede bulunmam çok zorlaştı” diye yazdı.

Bek'in mesajı şöyle:
“Gecikmiş bir istifa”
“30 Ocak Pazartesi günü Ankara Üniversitesi İLEF’e istifa dilekçemi verdim. Henüz umduğum gibi bir rahatlık ve hafiflik hissi yaşayamadım. Belki yazarsam ve açılırsam yaşarım. Çok gecikmiş bir karar bence. Son bir yıldır zaten küçükten büyüğe her türlü idari görevimden ayrıldım, ana bilim dalı başkanlığından senato üyeliğine.

"Eylül başında ilk KHK’larla barış imzacısı arkadaşlarım işten atıldığında düşündüm ilk kez istifa etmeyi. Sonrakilerle koridorun solunda ve sağında bir bir odalar boşaldı. Atılan arkadaşlarımın isimleri aynı gün söküldü kapılardan, web sitelerinden de adları, öz geçmişleri.

"Geçmiş olsun bile demeyenler vardı. Bizlere selam vermeyenlerin sayısı her gün artıyordu. Bana ek soruşturma açılmasını talep edenler de oldu ve hatta belden alta vuran oldu ki bu konudaki sessizliği bir türlü affedemiyorum. Böyle bir ortamda fakültede bulunmam çok zorlaştı. Her gün atılmayı beklemek yerine okuma ve yazmanın o hiç de nankörlük etmeyen dünyasına dönmek istiyorum artık. Tek üzüntüm, arkamda bıraktığım ve bitişe çok yakın üç pırıl pırıl doktora tezi öğrencisi başta olmak üzere, tüm öğrencilerim.
“İstifa, psikolojik olarak bir türlü yapmaya cesaret edemediğim bir şey olduğundan bir ay kadar önce ücretsiz izin istedim önümüzdeki dönem boyunca. Gerekçe olarak belirttiğim ‘bir süre okuldan uzaklaşmak istiyorum’ şeklindeki ifademin üslubunun uygun görülmediğini ve de atılan arkadaşların derslerine dair planlamadan sonra bana cevap verileceğini öğrendiğimde artık istifaya hazırdım.

"Hiçbir atılan arkadaşımın dersini veremeyeceğimi dilekçeyi yazdığım ‘amirim’e ilettim. Cevaben bana ‘kurum içi görev ve sorumluluklar’ hatırlatıldı. 7 yaşından beri çalışmak dışında ne yapılacağını bilmeyen bir kişi olarak bundan o kadar incindim ki halen rektörlükte bekleyen ücretsiz izin başvurumun sonucunu beklememeye karar verdim. Zira artık İLEF’e hiç dönmek istemiyorum. Herkese hayırlı olsun.”

MİNE GENCEL BEK KİMDİR?

1969 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo Televizyon Bölümü’nden 1990 yılında mezun oldu. Yüksek lisans çalışmalarını Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, doktorasını 1999’da İngiltere’de Loughborough Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisans tezi GAP TV üzerine olan Gencel Bek’in, Prof.  Peter Golding danışmanlığında hazırlanan doktora tezinin başlığı Communicating Capitalism: A Study of the Contemporary Turkish Press. 2004 yılında doçent, 2010 yılında profesör ünvanını aldı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin British Council ve BBC işbirliği ile gerçekleştirdiği Medya ve Çeşitlilik programında araştırmacı ve danışman olarak medya profesyonelleri için etik ilkeler kılavuzlarının üretilmesinde, BBC tarafından geliştirilen gazetecilere yönelik on-line eğitim programındaki derslerin uyarlanmasında görev aldı. Akademik İlgi Alanları ise Medyanın ekonomi politiği, haberlerde temsil, medya politikası, Avrupa Birliği medya politikaları, siyasal iletişim, medya ve kadın, medya ve çocuk hakları, medya ve çeşitlilik, yeni gazetecilik formları, medya ve sivil toplum. (Ankara/EVRENSEL) 

www.evrensel.net