Van’da ilk vegan-vejetaryen mutfak açıldı

Van’da ilk vegan-vejetaryen mutfak açıldı

Van’ın ilk vegan-vejetaryen mutfağı ‘Kakılk’ açıldı.

Et tüketiminin yoğun olduğu Van’da vegan ve vejetaryenler için hizmet veren “Kakılk” isimli bir mutfak açıldı. Bu mutfak Van’da bir ilk olma özelliğini de taşıyor.  

Kakılk’ta yöreye özgü siyabo, heliz, elegez, spitang, sirmo, mendê gibi yöresel otlarla yapılan yemekler de bulunuyor 

‘ET YEMEYENLER İÇİN BİR ALTERNATİF’

Gazete Şûjin‘e konuşan mutfağın kurucusu Şeref Demir, Kakılk’ı herhangi bir ekonomik beklentisi olmaksızın sadece halkın sağlıklı beslenebilmesi amacıyla açtığını belirtiyor:
Mutfak et yemeyenler için bir alternatif. Van’da hemen hemen hiçbir lokantada kırmızı ve beyaz etin bulunmadığı bir yemek satılmıyor. Vejetaryen olmamdan kaynaklı böyle bir yere ihtiyaç olduğu kanısına vardım ve Kakılk’ı açmaya karar verdim.

“Et yemeden yaşanmaz” algısını kırmak istediğini belirten Demir, şunları aktardı: “Etten alınan değerleri insanlar güneşten, brokoliden ve daha bir sürü üründen de alabiliyorken tercih et oluyor. Vejetaryen ve vegan insanlar anca kendi evlerinden beslenebiliyor. Neden dışarıda onlar için bir yer olmasın ki?

Yemekleri akşamdan ya da günlük doğal ürünler kullanarak yaptığını söyleyen Demir, “Et yemeyenler için Van’da bir ilk olmanın da mutluluğunu yaşıyorum. Tabii en büyük mutluluğu vejetaryen olduğum için ben yaşıyorum. İnsanlar et yemeden de yaşayabilir, bunu denemelerini tavsiye ediyorum” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 31 Ocak 2017 11:16
www.evrensel.net