Referandum öncesi imza kampanyası: SEÇSİS kullanılmasın

Referandum öncesi imza kampanyası: SEÇSİS kullanılmasın

Anayasa değişikliği referandumu öncesi, Çanakkale'de Seçim Bilişim Sistemi’nin kullanılmaması yönündeki imza kampanyası başlatıldı.

Seçkin SAĞLAM
Çanakkale

Referandum öncesi Çanakkale’de, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı kontrolündeki Seçim Bilişim Sistemi’nin (SEÇSİS) kullanılmaması yönündeki imza kampanyası başlatıldı. Kampyanya, AKP tarafından TBMM’ye sunulan ve MHP’nin desteği ile kabul edilen 18 Maddelik Anayasa paketi öncesi giderek artan “hayır” kampanyalarına ek olarak, seçimlerin şaibeden uzak yapılabilmesine ilişkin başlatıldı.

CHP İl Başkan Yardımcısı Avukat Güneş Pehlivan tarafından başlatılan kampanyanın muhatabı “Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı” olarak belirlendi. Kampanyada kapsamındaki açıklamada, “Türkiye’de yapılmakta olan seçimlerde, oy sayım işlemlerinin açık sayım ve döküm esasına göre yapılması ancak ilçe seçim kurulları aşamasına kadar mümkündür. Yüksek Seçim Kurulu tarafından bilgisayar ortamında yapılan sonuç belirleme işlemlerinin hiçbir aşamasında siyasi parti gözlemcileri ya da bağımsız gözlemcinin bulunmaması nedeniyle şeffaflık denetimi söz konusu değildir. Halk iradesini belirleyen seçim sonuçlarının, her türlü şüpheden uzak, şeffaf ve güvenilir bir şekilde tespit edilebilmesi için; Anayasa Değişikliğine ilişkin gidilecek olan halk oylamasında il ve ilçe seçim kurullarından gönderilen birleştirme tutanaklarının Yüksek Seçim Kurulu’nda bilgisayar ortamında değerlendirilmesi işlemine siyasi parti temsilcileri ile önceden belirlenen uzmanlar kurulunun gözlemci olarak bulunmasını talep ederiz” denildi.

YUNANİSTAN VE ALMANYA SEÇSİS’İ TERK ETTİ!

Kampanya açıklamasında, “Türkiye, seçimlerde SEÇSİS isimli yazılım sistemini kullanmaktadır. Amerika’da Sun Electronics firması tarafından geliştirilen yazılım sisteminin kullanıldığı ülkeler arasında Meksika, Afganistan, Lübnan, Mısır ve Türkiye bulunmaktadır. Meksika’da yapılan seçimlerde bu sistemin güvenlik açıklarının bulunması nedeniyle, seçim sonuçları kamuoyu vicdanını tatmin etmemiş, halk protestoları neticesinde sistem kullanımdan kaldırılmıştır. Aynı gerekçeler ile, Yunanistan ve Almanya da bu sistemi kullanmayı reddetmektedir.Bu software yazılımda sistem biri gizli olmak üzere iki ayrı kanalda sayım yapmaktadır. Bunlardan biri PREP (Preliminary electrol results); ikincisi CONTEO RAPIDO'dur (Quick Count/ hızlandırılmış sayım).Her ne kadar Yüksek Seçim Kurulu’nun SEÇSİS sisteminin yazılımı HAVELSAN tarafından yazılsa da bu sistemde elektronik seçimde güvenlik açığı bulunduğu muhakkaktır. Ek olarak sistemin UYSM (Ulusal Yazılım Sertifikasyon Merkezi) sertifikasyonunun bulunmaması, sisteme aktarılan ve sistemde korunan verilerin güvenilirliğini zedelemektedir. Açıklanan sebepler ile, kamuoyu vicdanının ve Anayasal seçim ilkelerinin teminat altına alınması amacıyla; gidilecek olan Anayasa Değişikliği Referandumunda amacına uygunluk göstermeyen, güvenlik açığı bulunan, anayasal demokrasiyi tesis eden ülkeler tarafından tercih edilmeyen SEÇSİS isimli yazılım sisteminin kullanılmamasını, bu yöndeki itirazlarımıza ilişkin gereğinin yapılmasını talep ederiz” ifadelerine yer verildi.

KAMPANYA CHANGE.ORG BAŞLATILDI

Kampanya Change.org adresi üzerinden başlatıldı. Yayınlanan kampanyaya buradan destek verebilirsiniz.

SEÇSİS NEDİR?

SEÇSİS sisteminin en önemli amacı, yasalara uygun olarak seçmenlerin eksiksiz belirlenmesi,listelerin hazırlanması mükerrer yazımın önlenmesi, seçmenlerin oy vermesinin sağlanmasıdır. SEÇSİS aynı zamanda seçimin hızlı sonuçlanması, itirazların en aza indirilmesi, vatandaşların siyasal haklarını kullanmasına olanak verir. SEÇSİS sistemi, seçim sonuçlarının ilçelerden güvenli ve hızlı bir şekilde merkeze aktaracak, internet üzerinden izlenebilecek yapının gerçekleştirilmesine de imkan sağlar.

Son Düzenlenme Tarihi: 30 Ocak 2017 20:07
www.evrensel.net