Şili'nin en büyük orman yangını: Dante'nin Cehennem'i gibi

Şili'nin en büyük orman yangını: Dante'nin Cehennem'i gibi

Tarihinin en kötü orman yangınını yaşayan Şili'de yangın nedeniyle 10 kişi öldü, 6 bin kişi evini terk etti.

Latin Amerika ülkesi Şili, tarihinin en kötü orman yangınlarından birini yaşıyor. Kasım 2016'dan beri devam eden yangınlar ülkenin güneyindeki Santa Olga kasabasını kül etti. Faciada şu ana kadar 10 kişi hayatını kaybetti.

Ülkenin başkenti Santiago’nun 360 kilometre güneyinde bulunan Maule bölgesindeki Santa Olga kasabasında yaklaşık 1000 ev ile okul, revir ve dükkanlar kül oldu.

Kasabada yaşayan 6 bin kişi yangın nedeniyle evlerini terk ederken, enkazların altından son olarak 1 kişinin cesedi çıkartıldı. Yetkililer kasımdan beri yangınlar nedeniyle aralarında polis ve itfaiyecilerin de olduğu toplam 10 kişinin öldüğünü belirtiyor.

Komşu kasaba Constitucion’un belediye başkanı Carlos Valenzuela “Bu çok ciddi bir durum. Sonu olmayan bir kabus. Herşey kül oldu. Kimse Santa Olga’nın başına gelecekleri hayal edemezdi. Yaşadığımız şey Dante’nin Cehennem’i gibi. Son depremin yaralarını sarıyorduk ancak bu trajedi herşeyi mahvetti” dedi.

Ülkenin orta ve güney kesiminde etkili olan, sıcak hava, kuraklık ve güçlü rüzgarlarla yayılan alevler 160 bin hektarlık ormanlık alanı kül etti. Binlerce itfaiye görevlisi ara vermeden havadan ve karadan alevleri kontrol altına almaya uğraşıyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net