23 Ocak 2017 17:20

'Kadir Güntepe, Beytüşşebap'ı açık cezaevine çevirdi'

Beytüşşebap eski Kaymakamı Kadir Güntepe'nin FETÖ'den gözaltına alınması sonrası Beytüşşebaplılar, Güntepe dönemindeki hak ihlallerine dikkat çekti.

'Kadir Güntepe, Beytüşşebap'ı açık cezaevine çevirdi'

Paylaş

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesindeki uygulamalarıyla ‘kahraman’ olarak gösterilen Eski Kaymakam Kadir Güntepe’nin Gülen Cemaatinden gözaltına alınması ilçe halkını harekete geçirdi. Güntepe döneminde 3 akrabasını kaybeden Halit Temel, “Talimatı bizzat kaymakam verdi. Önce buradaki cinayetler sorulsun” dedi.

25 Eylül 2015’te ilçede ilan edilen yasak sonrası Setkar köyüne yönelik yapılan top saldırısında yaşamını yitiren Ahmet Temel (60), Behcet Temel (18), Ayla Temel ile yaralanan Hasan ve Fevzi Temel’in akrabası Halit Temel, Güntepe’nin asıl bu uygulamalarından dolayı yargılanmasını istedi. Top atışı sonrası bölgeye giden Ambulans Şoförü Şehmus Dursun’un da Kaymakam Güntepe’nin talimatıyla açılan ateşle yaşamını yitirdiğini ifade eden Temel, bu ölümlerden kaynaklı şimdiye kadar soruşturma dahi açılmadığını söyledi.

Köylerinin bombalanması ve yakınlarının öldürülmesi emrini verenin Güntepe olduğunu savunan Temel, “Talimatı bizzat kaymakam verdi. Bugüne kadar da kimse buna ilişkin tek bir soru sormadı, soruşturma dahi açılmadı. Biz kaymakamın yakınlarımızı öldürülmesinin de sorulmasını istiyoruz. Biz birkaç gün önce onun gözaltına alındığını öğrendik. Ancak onun ilk olarak 3 köylünün öldürülmesi 2 köylünün de yaralanmasına ilişkin alınması gerekirdi” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe Eş Başkanı Şaban Cin de, Güntepe’nin gözaltına alınmasını ve ilçedeki icraatlarına dikkat çekerek, “Kaymakam ilçeye geldikten sonra ‘güvenlik’ çalışmalarına başladı ve halkın onun önünde diz çökmesini istedi. Birçok açıklamasında HDP’yi hedef haline getirdi. Seçilmişlere hakaretler yağdırıyordu. İlçeyi açık cezaevine çevirdi. Burayı insanların yaşayamayacağı hale getirdi” dedi. (Şırnak/DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

Hizmet-İş özel sözleşmeli personel uygulamasına karşı çıktı

SONRAKİ HABER

‘ABD Suriye’deki tüm askerlerini geri çekmeyi değerlendiriyor’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa