Schneider işçileri: Umarız yine hayal kırıklığı yaşamayız

Schneider işçileri: Umarız yine hayal kırıklığı yaşamayız

Gebze Schneider işçileri, tıkanan toplu sözleşme görüşmeleri ardından, önceki tecrübelerden yola çıkarak, yine bir hayal kırıklığı yaşamak istemiyor.

Schneider İşçileri
Gebze

2016 yılı itibariyle EMİS’le başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, müzakerelerde alınamayan sonuçlar, arabuluculuk döneminde dahi anlaşma sağlanamamasıyla tıkandı. Neticesinde uyuşmazlıkla sonuçlanan bir hal almıştır. 

2017’ye yeni girdiğimiz şu günlerde taraflar arasında çeşitli görüşmeler olmuş olsa da bu görüşmelerde bir çözüme varılamadı. Ama enteresan olaylar bu yaşanan süreçten sonra başladı. 

Ne hikmetse hiç taraf olmaması gereken noktada Çalışma Bakanlığı Müsteşarlığı, tarafları bir araya getirerek arabulucu rolünü üstlendi. 14 Ocak 2017’de tekrar tarafları bir araya getiren Çalışma Bakanlığı Müsteşarlığı zam oranının yükseltilmesine biraz da olsa vesile olmuştur. 

Şimdi asıl soru müsteşarlık olası grev iptal kararının zeminini mi hazırlıyor? Yoksa EMİS yetkilileri ile danışıklı bir dövüş içerisinde sendikaya gözdağı mı veriyor?

Bakanlıkla gerçekleşen görüşmede EMİS 1.05 kuruş artı yüzde 7 oranında biz zamla geldi.

Umarız daha önceki tecrübelerden yola çıkarak, yine bir hayal kırıklığı yaşamayız.

Peki sendikanın hukuki açıdan her olumsuzluğa karşı bir acil eylem planı var mıdır?

Var olan ümitlerin yeşermesi adına birlik ve beraberliğin daim olmasını, barışın kalıcı olmasını ve toplu iş sözleşmesinden alnımızın akı ile çıkmak istiyoruz. 

Tüm emekçilerin, işçilerin emek mücadelesinde zafer kazanması dileğiyle.

Son Düzenlenme Tarihi: 18 Ocak 2017 03:31
www.evrensel.net