‘Munzur’da HES  ve baraj hukuksuzluğuna izin vermeyeceğiz’

‘Munzur’da HES ve baraj hukuksuzluğuna izin vermeyeceğiz’

Munzur için alınan kamulaştırma kararına tepki: Kültürel ve doğal mirasının en önemli öğelerinden olan Munzur’da baraj ve HES'lere geçit vermeyeceğiz.

Dersim'de Munzur Vadisi Milli Parkı’na yapılmak istenen HES’ler için "alınan acele kamulaştırma" kararına Dersim’den tepki geldi. Dersim Barosu Başkanı Barış Yıldırım, kararı hukuksuzluk olarak değerlendirdiklerini açıkladı.

Dersim’in Munzur Nehri üzerinde yapılması planlanan ve geçtiğimiz sene imara açılan Konaktepe Barajı ile Konaktepe HES I ve HES II için Bakanlar Kurulu tarafından alınan “acele kamulaştırma” kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylelikle Munzur Vadisi’nde bulunan Akyayık, Aşağı Torunoba, Çemberlitaş, Güney Konak, Sarıtosun, Yaylagünü ve Yoncalı köylerinde birçok alan kamulaştırılmış oldu. Munzur Vadisi Milli Parkı sınırlarında olan bu alanların UNESCO Uluslararası Kültür Mirası Koruma Listesi’ne eklenmesi için başvuruda bulunulmuştu.

Acele kamulaştırma kararına ise Dersim’den tepki geldi. Dersim Barosu binasında yapılan açıklamada konuşan Baro Başkanı Barış Yıldırım, ÇED süreci işletilmeden acele kamulaştırma kararının alınmasının hukuka aykırı olduğunu söyledi. Munzur Vadisi Milli Parkı’nın Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alması gerektiğini belirten Yıldırım,  ‘Dersim’in kültürel ve doğal mirasının en önemli öğelerinden olan Munzur’da Baraj ve HES hukuksuzluğuna geçit vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı. (Dersim/EVRENSEL)

www.evrensel.net