13 Ocak 2017 04:08

Aracınız sizden fidye isterse...

Önümüzdeki üç yılda otomobil ve beyaz eşyalar dahil 50 milyar cihazın internete bağlanması bekleniyor. Bu gelişme fidye yazılım riskini artırıyor.

Paylaş

Düşünün; soğuk bir sabah, kapınızın önünde duran, internet bağlantılı akıllı arabanızı telefonunuzdaki uygulama ile uzaktan çalıştırmak istiyorsunuz. Ancak araç çalışmıyor. Bunun üzerine telefonunuzda, aracınızı yeniden etkinleştirmek için X miktar dijital para birimi ödemeniz gerektiğini söyleyen bir mesajla karşılaşıyorsunuz. Ne yaparsınız?  

Önümüzdeki üç yıl içinde 50 milyar cihazın internete ve birbirine bağlantılı hale gelmesi bekleniyor. Bu yeni dönemde internet bağlantılı akıllı cihazlar, siber suç nesnesi olmaya başlayacak. Otomobil, buzdolabı, televizyon gibi akıllanan cihazlar, siber suçlular tarafından fidye istemek amacıyla kullanılacak.

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET Güvenlik Araştırmacısı Stephen Cobb, yeni dönemde olabilecekleri şöyle özetliyor: Soğuk bir sabah telefonunuzdaki uygulama ile kapınızın önünde duran internet bağlantılı akıllı arabanızı uzaktan çalıştırmak istiyorsunuz, ancak araç çalışmıyor. Bunun yerine telefonunuzda, aracınızı yeniden etkinleştirmek için X miktar dijital para birimi ödemeniz gerektiğini söyleyen bir metin ile karşılaşıyorsunuz.  

Bu tespitler, global antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in dijital güvenlik konusunda hangi konuların ön plana çıkacağını irdeleyen “2017 Trendleri: Güvenlik ve fidye“ başlıklı raporunda yer alıyor.

NESNELERİN FİDYE YAZILIMI

Cihazların internet bağlantılı olarak akıllanmasını ifade eden nesnelerin internetiden sonra şimdi de nesnelerin fidye yazılımlarının ortaya çıkması bekleniyor. Taktik ve tekniklerini sürekli geliştiren siber suçlular; bilgisayarlar, telefon ve tabletlerden sonra bu kez internet bağlantılı akıllı cihazları siber suç nesnesi olarak kullanmayı hedefleyecek.

SALDIRI YÜZEYİ GENİŞLİYOR

Cobb, bu konudaki endişelerini şöyle aktarıyor: “2016 yılı fidye yazılımlarının doruk noktasına ulaştığı bir yıl oldu. 2017’de bunların artık daha farklı biçimlerini göreceğiz. Nesnelerin interneti insanlık adına pek çok kolaylık sunarken, ne yazık ki siber suçlular için de daha geniş bir saldırı yüzeyi oluşmasına yardımcı oluyor. Aslında bu anlattıklarımıza ilişkin örnekler de var. Geçtiğimiz yıllarda Wi-Fi bağlantılı çeşitli önde gelen Alman ve Japon otomobil üreticilerinin radyo sistemleri hacklenmiş ve kontrol edilemez hale getirilmişti. Bu örnek masum olmakla birlikte, gelecekte olabileceklere ilişkin güçlü bir ipucu veriyor”

ÇAPRAZ ETKİLEŞİMLER

2017’de çapraz etkileşim olasılığının da artacağına dikkat çeken Stehen Cobb, siber saldırganların, virüs bulaştırılmış IoT cihazlarını kilitleyerek çalışamaz duruma getirip fidye talep edebileceği gibi yine bu cihazlar yoluyla bir DDoS saldırısı düzenleyebileceğini ve bu yolla web siteleri ele geçirebileceklerini belirtiyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Süper Lig, Bursaspor-Trabzonspor maçıyla dönüyor

SONRAKİ HABER

Kemerburgaz ÇODEM’de 3 çocuk 12 gündür kayıp

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa