Karlov suikastine ilişkin 5 kişi tutuklandı

Karlov suikastine ilişkin 5 kişi tutuklandı

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 5 kişi tutuklandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Ankara’daki bir sergi açılışında Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'u silahlı saldırı sonucu öldüren suikastçi Mevlüt Mert Altıntaş'ın mezun olduğu İzmir Rüştü Ünsal Polis Okulu'ndaki bağlantılarına yönelik yürüttüğü soruşturmada gözaltına alınan 6 kişi, emniyetteki sorgularının ardından tutuklandı.

Kararın yazıldığı tutuklama müzekkeresinde, "Şüphelilere isnat edilen suçun niteliği dikkate alındığında, şüphelilerin tutuklanmasına karar verilmesinin kamu düzeninin sağlanması ve yeni bir suç işlenmesinin önüne geçilmesi için de gerekli olduğu, şüphelilerin kaçma şüphelerinin bulunduğu, bu nedenle tutuklama kararının uygun olacağına karar verilmiştir" ifadeleri yer aldı.

Okulun emekli bulaşıkçısı olan ve polis adaylarına ‘abilik’ yaptığı iddia edilen Süleyman Ergen ve yeğeni Nurullah İçöz ile saldırgan Altıntaş'ın dönem arkadaşı olan ve 'FETÖ' bağlantısı bulunduğu iddia edilen polisler İlker Er, Abdülkadir Yağın, Erdoğan Erdinçli ve Ziya Şehitoğlu’nun ‘silahlı terör örgütü üyesi olmak’ suçlamasıyla mahkemeye sevk edildi.

Tutuklanarak cezaevine sevk edilen İlker Er, Erdoğan Erdinçli ve Abdülkadir Yağın’ın etkin pişmanlık yasasından yararlanmak istedikleri kaydedildi. (DİHABER)

www.evrensel.net