Süleyman Şah Türbesinin ilk yeri olan kale IŞİD’den alındı

Süleyman Şah Türbesinin ilk yeri olan kale IŞİD’den alındı

Demokratik Suriye Güçleri’nin operasyonuyla, Süleyman Şah Türbesi’nin ilk kurulduğu yer olan Caber Kalesi de IŞİD’in elinden alındı. 

Suriye topraklarında Türkiye için tarihi önem taşıyan, Süleyman Şah Türbesi’nin ilk bulunduğu yer olan Caber Kalesi de Demokratik Suriye Güçleri (QSD) tarafından alındı. 

Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu ve ilk padişahı Osman Gazi'nin dedesi ve Ertuğrul Gazi'nin babası Süleyman Şah'ın ve iki askerinin naaşlarının bulunduğu yer olarak tarihe geçen ve Fransız mandasında iken 1921 ile 1973 tarihleri arasında Türk toprakları olarak kabul edilen kale, Fırat Nehri'nin sol kısmında Rakka'nın ilçesi Tabka'ya 5 kilometre mesafede bulunuyor. 

Daha sonra türbenin Tabka Baraj Gölü’nün altında kalacağı varsayılarak, Karakozak köyüne taşınması ile 1973 tarihinde indirilen Türk Bayrağı, Karakozak'taki yeni müştemilata asılmıştı. IŞİD işgali ile birlikte Karakozak'taki türbe, bu sefer de Kobanê'nin Eşme köyüne taşınmıştı. 

QSD'NİN İKİNCİ KALESİ

Suriye iç savaşının başlamasıyla önce rejimin kontrolünde bulunan kale, 2014 yılında IŞİD işgaline uğramıştı. QSD'nin Rakka’ya dönük başlattığı "Fırat’ın Gazabı" operasyonu ile alınan yüzü aşkın köyden sonra Caber Kalesi de Kuzey Suriye Federasyonu güçlerinin eline geçti. Kale, Minbic’te kurtarılan Necm Kalesi’nden sonra Suriye’de geri alınan ikinci kale oldu. 

KALEDE TEMİZLİK SÜRÜYOR

Kaleyi almak için Doğu ve Batı Caber köylerinde IŞİD’le çatışan QSD güçleri, çok sayıda IŞİD’liyi öldürürken, çok sayıda IŞİD’liyi de teslim aldı. Bomba yüklü araçlarla sonuç almaya çalışan IŞİD’liler, arkalarında büyük miktarda cephane bıraktı. Son olarak kaleyi, şiddetli çatışmalardan sonra alan QSD'nin kale etrafındaki mayın ve El Yapımı Patlayıcı (EYP) temizleme çalışması sürüyor. 

KALE DÜŞTÜ

Caber Kalesi operasyonunu anlatan cephe komutanlarından Kendal Bexdik, Doğu ve Batı Caber köylerini sızma ve operasyonlarla şiddetli çatışmalardan sonra ele geçirdiklerini, iki köyün arasında bulunan kalenin bu şekilde kuşatıldığını söyledi. Kalede IŞİD dirense de sonuç almadığını dile getiren Bexdik, “Geri adım atmayacağız. Her gün ileriye gideceğiz. Bedeli ne olursa olsun kaleyi alacağımızı belirtmiştik. Şehitler verdiysek de kaleyi aldık. Bölge halkına çağrımız var. Özellikle çetelere yöneldiğimiz zaman duyarlı olsunlar. Biz onları bu insanlık düşmanı zihniyetten kurtaracağız” dedi. (DİHABER)
 

www.evrensel.net