İHD: Barbaros Şansal derhal serbest bırakılsın

İHD: Barbaros Şansal derhal serbest bırakılsın

İHD İstanbl Şubesi ve Avukat Efkan Bolaç, linç girişimine uğrayan ve tutuklanan Barbaros Şansal'ın serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi ve Barbaros Şansal’ın avukatı Efkan Bolaç, Şansal’ın 31 Aralık tarihinde sosyal medya üzerinden paylaştığı video nedeniyle linç girişimine uğraması ve tutuklanmasına dair basın açıklaması yaptı.

İHD İstabul Şubesinde gerçekleştirilen basın toplantısına Şansal’ın avukatı Efkan Bolaç, Avukat Zeynep Ceren Boztoprak ve Avukat Eren Keskin katıldı.

Şansal’ın şu an Silivri Cezaevinde olduğunu belirten avukatı Efkan Bolaç, “Can güvenliğinin tehdit altında olduğunu düşünüyoruz. Hedef gösterilmesinden sonra havalimanı elemanlarının Barbaros Şansal’a saldırması söz konusu. Polisler müdahale etmeseydi milli duygular gerekçesi adı altında yaşamını yitirebilirdi” dedi.

Şansal'ın "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" gerekçesi ile tutuklandığını hatırlatan Bolaç, “Tutuklama yasağı üst sınırı 3 yıldır. 3 yılın altındaki cezalarda denetimli serbestlik ile serbest bırakılmalıdır. Bunların hiçbiri Barbaros Şansal’a uygulanmadı” ifadesini kullandı.

'İTİRAZ EDİLECEK'

Erdoğan’ın ‘Hukuk devletinde yaşıyoruz’ sözlerini hatırlatan Bolaç, “AKP’nin canını sıkanlar cezalandırılır diye bir madde var herhalde bizim bilmediğimiz" diyerek ifade hüriyetinin korunması gerektiğine dikkat çekti. Bolaç, ayrıca hukuki güvenliğin olmadığını da belirterek her şeyin düzeltilmesini istedi. Bolaç, Şansal’ın tutuklanmasına bugün itiraz edeceklerini söyledi.

'O SALDIRGANLARIN ORADA NE İŞİ VAR'

İHD adına basın açıklamasını okuyan  Avukat Eren Keskin, “İfade özgürlüğü; bir düşünce, inanç, kanaat, tutum veya duygunun barışçıl yoldan açığa vurulmasının veya dış dünyada ifade edilmesinin serbest olması şeklinde ifade edilebilir. Şansal’ın görüş ve fikirlerini sosyal medyada paylaşması ifade özgürlüğüdür” dedi.

Barbaros Şansal’ın; mevcut Türkiye Cumhuriyeti anayasasının güvence altına aldığı ifade özgürlüğü çeşitli medya organlarında çıkan haberler ile başlayan bir süreçle ihlal edildiğini kaydeden Keskin, “’Türkiye’ye hakaret yağdıran alçak”, “Eşcinsel modacıdan Türkiye’ye ağır hakaret” gibi ifadeler kullanan birtakım medya organları Şansal’a dönük linç girişimini adeta hazırladı. Barbaros Şansal’ın sosyal medyada paylaştığı videoda suç unsuru taşıyan ifadeler nelerdir? Hangi ifadeleri, niçin, hangi yasayı ihlal ediyor? Sosyal medyada ve bazı medya organlarında Şansal’ın cinsel yönelimi üzerinden homofobik hakaret ve tehditlere maruz kaldığı ortada. Nefret suçuna davetiye çıkaran bu hakaret ve tehditlere ilişkin herhangi bir soruşturma başlatıldı mı? Havalimanı güvenliği gereği uçak inerken görevli yer personeli haricinde kimsenin olmaması gereken aprona saldırganlar nasıl girdi? O saldırganların orada işi nedir?” diye sordu.

'LİNÇ GİRİŞİMİ SUÇTUR'

Saldırganların çoğunun görevli yer personeli olduğunun iddia edildiğini söyleyen Keskin, “Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü'nce, Barbaros Şansal’ın uğradığı linç girişiminde genel müdürlüğün faaliyetleri kapsamında herhangi bir ihmal ve zafiyetin söz konusu olmadığı öne sürülüyor. İhmal ve zafiyet yoksa apronda göz göre göre bir linç girişimi nasıl gerçekleşiyor” dedi. 

Keskin, ifade özgürlüğünün anayasal hak; nefret ve linç girişiminin suç olduğunu kaydederek, “Şansal’ı hedef gösteren, hakkında homofobik ve cinsiyetçi ifadeler kullanan, saldıran, saldırıya göz yuman, ortam hazırlayan, saldırıyı alkışlayanlardır; sosyal medyada fikirlerini açıklayan Şansal değil” diyerek Şansal’ın derhal serbest bırakılmasını istedi.

Keskin son olarak, “Kontrgerillanın örgütlendiği bir yer Kıbrıs. Bence örgütlü bir saldırıdır” şeklinde konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net