İDO’dan, 'Osmangazi Köprüsü misillemesi' geldi 

İDO’dan, 'Osmangazi Köprüsü misillemesi' geldi 

İDO, Osmangazi Köprüsünde yapılan indirimin ardından Eskihisar - Topçular arabalı vapur ücretlerinde indirim yaptı.

Osmangazi Köprüsündeki yüzde 20’lik indirimin ardından İDO da Eskihisar - Topçular arabalı vapur ücretlerinde yüzde 25 indirim yaptı.

İzmit Körfezi’nin kara yolu geçişini sağlayan Osmangazi Köprüsü ücretleri 1 Ocak’tan itibaren 89 liradan 65.65 liraya düşürüldü.
Körfezde, Eskihisar-Topçular arasında araba vapuru seferleri yapan İDO da taşıma ücretlerine yüzde 25 indirim yaptığını yazılı açıklama ile duyurdu.

İndirimle otomobil ve binek araç tek yön ücreti 45 lira oldu. Gidiş- dönüş bileti tercih edilirse ücret 80 lira olacak.

KÖPRÜLERE ZAM YAĞMIŞTI

Karayolları Genel Müdürlüğü, 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere otoyol geçişlerine yüzde 15, boğaz köprülerine ise yüzde 48 zam yaptı. 15 Temmuz Şehitleri (Boğaz Köprüsü) ile Fatih Sultan Mehmet köprülerinden farklı olarak, üçüncü köprüye yüzde 20 zam yapıldı. Böylece üçüncü köprüde geçiş ücreti 11.95 TL oldu.

Osmangazi Köprüsü geçişlerinde yüzde 20 indirim yapılarak araç ücreti 65.65 TL’ye düşürülse de bu faturanın halka kesilmesi anlamına geliyor. Çünkü devlet köprüyü yapan firmaya otomobil başına “35 dolar + KDV” ücret garantisi verdi. Bu da 145 TL ediyor. Geçiş ücreti 65 liraya düşürülünce aradaki 80 liralık fark (Garanti verilen 145 lira-geçiş ücreti 65 lira) devlet tarafından yani vatandaştan toplanan vergilerle ödeniyor. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net