2 askerin yakıldığı iddiasında hükümetten hâlâ ses yok

2 askerin yakıldığı iddiasında hükümetten hâlâ ses yok

2 askerin IŞİD tarafından yakılarak öldürüldüğü iddia edilen görüntülerin yayımlanmasının üzerinden 4 gün geçti ama hükümet hâlâ suskun. 

IŞİD’in TSK’ya bağlı iki askeri yakarak katlettiğini iddia eden görüntüleri yayımlamasının üzerinden 4 gün geçti ama hükümet hâlâ suskun. Tüm bu suskunluğa tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, hükümete seslendi: Onlar için endişe eden milyonlarca insana karşı hiç mi sorumluluğunuz yok? Olay yalansa çıkıp yalan denmeli, gerçekse de kamuoyundan gizlenmemeli. HDP Grupbaşkanvekili Ahmet Yıldırım ise, “Fırat Kalkanı dediğiniz operasyondaki bilançonun gizlenmesi için mi internete erişim sınırlandırıldı? Ailelere karşı sorumlusunuz” dedi. 

2 askerin yakarak öldürüldüğü iddia edilen görüntülere dair Milli Savunma Bakanlığı dışında bir açıklama yapılmadı. Bakanlık konunun araştırıldığını ve konuyla ilgili bir açıklama yapılacağını söylemişti ancak henüz bir açıklama gelmedi. Milli Savunma Bakan Fikri Işık IŞİD’in elinde 3 asker olduğunu duyuran bir açıklama yaptı. Işık bilginin teyitli olmadığını da ekledi. 

Yurt dışında Türk vatandaşlarına yönelik işlenen suçlara yönelik soruşturmalardan sorumlu Ankara Savcılığı, Genelkurmay Başkanlığı, MİT Müsteşarlığı, Emiyet İstihbarat Daire Başkanlığı’na yazı yazdı. Yazıda görüntülerin doğru olup olmadığı, öldürülenlerin Türk askeri olup olmadığının belirlenmesi istendi. Ayrıca öldüren IŞİD’lilerin Türkçe konuşmasını dikkate alan savcılık suçu işleyenlerin de Türk vatandaşı olabileceği gerekçesiyle kimliklerinin tespiti talimatını verdi. Türkiye’de soruşturmaya dair kamuoyuna yansıyan bilgiler bu şekilde. Başbakan Binali Yıldırım da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da 4 gündür konuya dair bir açıklama yapmadı. 

İBRAHİM KALIN YANIT VERMEDİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise gazetecilere gündem değerlendirmesi yaptı. Bir gazetecinin IŞİD’in elinde rehin tutulan askerlerin durumuna ilişkin sorusunu ise yanıtsız bıraktı. Kalın’a, El Bab operasyonunda diğer ülkelerin hava desteği verip vermeyeceği ve IŞİD’in elinde tuttuğu askerlerin durumu soruldu. Kalın, ilk soruya yanıt verirken, ikinci soruya değinmedi. 

‘TEK YAPTIKLARI İNTERNETİ YAVAŞLATMAK’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran yaptığı yazılı açıklamada, IŞİD'in elinde Türk yapımı silahların bulunduğu iddialarının mutlaka araştırılması gerektiğini belirtti ve bu silahların Türk askerlerine karşı da kullanılmış olabileceğini ifade etti. IŞİD'in yayımladığı yakılarak öldürülme görüntüsü için iktidardan bir açıklama gelmemesine de şu şekilde tepki gösterdi: “Tek yaptıkları interneti yavaşlatmak oldu. İnternet yavaşlayınca ya da yayın yasağı gelince böyle bir olay yaşanmamış mı oluyor? Bir an önce bu gençlerin akıbeti ortaya çıkarılmalıdır. Bu insanların bir ailesi var. O insanlara ve onlar için endişe eden milyonlarca insana karşı hiç mi sorumluluğunuz yok? Olay yalansa çıkıp yalan denmeli, gerçekse de kamuoyundan gizlenmemeli. Bir Ürdün pilotu da IŞİD’in eline esir düşüp, vahşice yakılarak katledildiğinde Ürdün konuyu gizlemek bir yana pilotunu kahramanlaştırdı. Hatta Ürdün Kralı Abdullah, bizzat savaş pilotu kıyafetleriyle poz vererek, ölen pilotu için intikam sözü verdi. Türkiye’yi yönetenler bir Ürdün Kralı kadar olamadılar. Asker kıyafeti giyin, intikam naraları atın da demiyoruz ama en azından bu olay gerçekse dirisine sahip çıkamadığımız bu gençlerimizin bari hatıralarına sahip çıkın. 

‘AİLELERİ TESKİN ETME SORUMLULUĞU SİYASİ İKTİDARDADIR’

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım da basın toplantısı yaparak hükümetin sessizliğine tepki gösterdi. Yıldırım, şöyle konuştu: Adına Fırat Kalkanı dediğiniz operasyondaki bilançonun gizlenmesi için mi internete erişim sınırlandırıldı? Sefer Taş’ın ailesiyle bir daha görüştüm. Bir açıklama bekliyorlar. Bu askerlerin sağ olduğuna inanmak istiyoruz. Biz aileler için umut olma çabası içindeyken, tahmin üzerinden süreç yürüten bir bakanlık gerçeğiyle karşı karşıyayız. Bu askerleri devletin kendilerine verdiği görev sonucu oradaydı. Aileleri teskin etme sorumluluğu siyasi iktidardadır. Tezkereye evet diyenler kadar kendimizi sorumlu tutacağız. Çünkü birileri mutsuzken, biz mutlu olmayacağız. 

‘İNTERNETİ YAVAŞLATARAK SAKLAMAYA ÇALIŞIYORLAR’

HDP Parti sözcüsü Ayhan Bilgen de basın toplantısı düzenledi ve şöyle dedi: Türkiye’yi yönetenler tehlikeyi toplumla paylaşmıyor, durumu saklanmanın çözümünü interneti engellemekte buluyor. Yanlıştan vazgeçmek yerine, bunun bilinmesini engellemek yerine interneti yavaşlatarak saklamayı tercih ediyorlar. Sorunlar sanal mı ki çözümü sanal yöntemlerle olsun? Suriye’de yanan askerler gerçek insanlar! Onların aileleri gerçek. Üç partinin evet demesine rağmen, biz Suriye'ye asker gönderilmesi tezkeresine karşı çıkmıştık. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net