Sur'da polis Kürtçe tabelayı kaldırttı

Sur'da polis Kürtçe tabelayı kaldırttı

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde esnafları gezen polis, Kürtçe tabelaların kaldırılması için işyeri sahiplerine talimat verdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atanmasının ardından belediye ile emniyet ortak faaliyette bulunuyor. Geçe günlerde Sur ilçesindeki esnafları dolaşan polisler, Kürtçe tabela asan esnaflara, bu tabelaları indirme talimatı verdi. Bu işyerlerinden birinin sahibi olan Kobane Çayevi'nin sahibi Sezai Katıcı, çayevinin 6 senedir aynı yerde olduğunu, polislerin gelerek tabelada "Kobane" yazdığı için tutanak tuttuklarını belirtti.

Polislere karşı çıkması üzerine"Ya tabelayı kaldırırsın ya da çay ocağını kaldırırız" şeklinde tedit edildiğini söyleyen Katıcı, bu nedenle tabelayı kaldırmak zorunda kaldığını ancak yerine yenisini yerleştirmeyeceğini söyledi. Katıcı, "6 yıldır burayı işletiyorum. Müşterilerim burayı Kobane Çay Evi olarak biliyor” diyerek, ilerde tabelayı tekrar yerine yerleştireceğini belirtti.

Anayasa Mahkemesi daha önce benzeri bir davada, “Türkçe dışında başka bir dil kullanılması” nedeniyle açılan davaların Anayasaya uygun olmadığına hükmetmişti.

Sur Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Bilal Özkan ise belediye hizmet binasında asılı olan 4 dilli tabeladaki Ermenice ve Süryanice ifadeleri kaldırıp, yerine Türk bayrağı yerleştirmişti. (DİHABER)

www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

  1. ... 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Ona bakarsanız ülkenin dört bir yanında suriye tabelaları ing tabelalar almış başını gidiyor.Biz kürtçe asinca mı yasak oluyor yaa bi adam olun yaa daha anayasada devletin dini islamdir maddesi yok o zaman her dilde konuşulur her dilde yazıda asılır sizde maksat yine ayrımcılık
    Helal olsun kardeşime tabelanın yerine getirme yenisini.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.