24 Aralık 2016 00:05
Son Düzenlenme Tarihi: 24 Aralık 2016 03:06

BM'den İsrail'e: 'Yahudi yerleşimlerini durdur'

BMGK, İsrail’den Doğu Kudüs de dahil olmak üzere Filistin topraklarında devam eden yerleşim faaliyetlerine son vermesi talebinde bulundu.

BM'den İsrail'e: 'Yahudi yerleşimlerini durdur'

Paylaş

BM Güvenlik Konseyi’nde kabul edilen karar uyarınca İsrail’den Doğu Kudüs de dahil olmak üzere Filistin topraklarında devam eden yerleşim faaliyetlerine son vermesi talebinde bulunuldu.

BMGK Başkanı Roman Oyarzun, ABD’nin katılmadığı oylamada, karar taslağının 14 lehte oyla kabul edildiğini söyledi. Mısır’ın hazırladığı tasarı, 2334 numaralı BMGK kararı olarak, başta Doğu Kudüs’te olmak üzere Filistin topraklarında Yahudi yerleşim birimi inşa etme faaliyetlerinin durdurulmasını öngören karar tasarısının kabul edilmesi durumunda İsrail’den faaliyetlerine ‘hemen’ son vermesini talep ediyor.

Dün ABD'nin yeni başkanı seçilen Donald Trump'ın devreye girdiği ve Mısır'ın karar tasarısını oylamaya sunmaktan vazgeçtiği iddia edilmişti.

İSRAİL: ABD, TEK DOSTUNU KAYBETTİ

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, oylamada çekimser kalan ABD’nin İsrail’i terk ettiğini söyledi. Bakan Steinitz, “Bu yerleşimlere karşı bir tasarı değil, bu İsrail karşıtı bir tasarı. Yahudi halkına ve Yahudi devletine karşı bir tasarı. ABD basit şekilde Ortadoğu’daki tek dostunu terk etti” dedi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Maraş'ta katledilenler anıldı

SONRAKİ HABER

Sezai Temelli: Kentlerimize ve sandıklarımıza sahip çıkacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa