'Reklam değil, ücretimizi ver!'

'Reklam değil, ücretimizi ver!'

3 aydır ücretleri ödenmeyen Bimeks işçiler paraların reklam için değil, ücretlerin ödenmesi için kullanılmasını istedi.

Eren ERGİNE
İstanbul

Elektronik eşya satış şirketi BİMEKS işçileri 3 aydır ücretlerinin ödenmediğini söyledi. Asgari ücret zammı sonrası yol ücretleri kesilen ve “Cebimizde işe gidecek para bile yok” diyen işçiler Evrensel aracılığıyla patrona seslenerek ücretlerinin ödenmesini istedi.

58 ilde 200’e yakın mağazası bulunan şirket bünyesinde 1600 işçi çalışıyor. 3 aydır işçilerine ücret ödemeyen BİMEKS’in reklamları televizyonlarda dönüyor, gazetelerde çıkıyor. İşçiler bu duruma “Reklamların verildiği kuruluşların hiçbiri ödenmeyen ücretlerimizi ve sorunlarımızı dile getirmiyor” diye tepki gösterdi. İşçiler elektrik, su, doğal gaz faturalarını ödeyemedikleri için birçok kişinin doğal gaz kullanamaz hale geldiğini anlattı. Servis olmadığı için mağazaya kendi imkanlarıyla gittiklerini hatırlatan işçiler, asgari ücret zammı sonrası yol ücretinin de kesildiğini hatırlatarak “Cebimizde işe gidecek paramız yok” dedi. İşçiler patrona şöyle seslendi: “Reklam değil ücretimizi ver.”

Emeklerinin karşılığını alamayan işçiler, sendikal örgütlenmeleri de engellenince haklarını hukuksal olarak aramaya karar verdiklerini belirtti. İşçiler şöyle devam etti: “İlk ay şirketin durumunun kötü olduğuna dair bir mail geldi, bizlerden idare etmemiz istendi. Ancak bu durum 3 ay sürdü. 3. ayın sonunda ise gelen mailde işverenin evinin dahil ipotek altında olduğunu, bizlerin bir aile olduğumuzu ve idare etmemiz gerektiğini belirttiler. Bunun üzerine ise mağaza bölge müdürleri biz işçileri ikna etmeye çalıştılar. Ancak biz BİMEKS işçileri olarak aile olmadığımızı çalışma koşullarından dolayı çok net biliyoruz.”

Çalışma koşullarının ağırlığına dikkat çeken işçiler, 8 saatlik çalışma süresinde 45 dakika yemek molası dışında sürekli ayakta çalışma zorunluluğu olduğunu söyledi. İşçi ücretlerinin her mağazaya göre değiştiğini anlatan işçiler, “Üstelik bir işçi önce işverene olan maliyeti kadar satış yapabilirse prim almaya hak kazanıyor. Önceleri mağazada çalınan ürünlerin ücretleri çalışanlardan kesilmezken son 1.5-2 yıldır çalınan veya kaybolan her ürünün ücreti tüm mağaza çalışanlarından kesiliyor. Maaşlarımızdan keyfi olarak kesintiler yapılıyor. Neye göre kesinti yapıldığını ya da hangi hesaplamayla olduğuna dair bilgi de verilmiyor” dedi.

www.evrensel.net
ETİKETLER Bimeksücret

15 yorum yapılmış

 1. bimeks çalışanı 9 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 3  /  Beğenmedim 0

  Dayanacak gücümüz kalmadı, 3 aydır gırtlağa kadar borca battık ! Verin artık şu maaşları...

 2. Bimeks Çalışanı 9 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 4  /  Beğenmedim 0

  3 kuruş asgari ücretle ev geçindirmeye çalışıyoruz Allah!tan korkun, maaş alsak neden maaş almıyoruz diyelim ? Sizde hiç merhamet, Allah korkusu yok mu ?

 3. Mağdur Bimeks çalışanları 9 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 0

  Yalan haber diye yalanlayanlar Allah'tan korkun insanlar eve ekmek götüremiyor ev sahibinin yüzüne bakamıyor birde uç aydır tek kuruş alamamış insanları utanmadan yalancılıkla suçluyorsun Bimeks yalakacısı

 4. Mağdur Bimeks çalışanları 9 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 0

  Yazılanların hepsi doğru Bimeks işçilerinin üç aydır maaşlarını ödemiyor bu yüzden tüm çalışanlar mağdur.kiramızı faturalarımızı ödeyemedik çok zor durumdayız uç aydır şurdan para gelecek buradan para gelecek diye bizi kandırdılar hakkımızı yediler bimeksin yüzünden perişan olduk hani işçiyi koruyan adalet nerde biz hakkımızı olanı parayı nasıl alacağız

 5. Alın teri ... 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 6  /  Beğenmedim 0

  Birde utanmadan çıkan haberlere gerçeği yansıtmamaktadır demişler. Hadi bu haberleri yapanları mahkemeye versenize, yiğitlik gösterip verdiniz diyelim ödemediğiniz maaşları tazminatları mağdur ettiğiniz personeller banka hesap ekstresi ve bordrolarını göstererek ispatlayınca ne yapabileceksiniz ...

 6. ibrahim acı 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 4  /  Beğenmedim 0

  Samsun da ıkı magazası bulunan bimeks bafra ilcesındede bır magazayla hızmet vermek ıstıyo . Dıkkat edın ıstıyo . Kendı bunyesınde acılan ve calısan magazalarda tek bır sorun yok lakın şahıslara satılarak (franchıse) olan ısletmeler degıl uc ay 4 aydır elamanlarının maaslarını vermıyor ayrıca avm kıraları elektırık faturalarıda aksatılıyor . Bı su faturası odenıyormus yoksa ortalıgı ........ cek. 3 yıl mazım oldu sat kazan kazandır dedıler olakı prımlerı vermedıler . Bırakın batsın

 7. Yalan habere cevap 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 3  /  Beğenmedim 0

  Ahlak dersi verene bak laga luga yapmayın diye artis artis diklenmis bu firmanın gerçekten ne olduğunu öğrenmek için eski spk başkanı kardeşlerinin borsada yaptıklarını okuyun ve bu yapılanların sadece çalışanlara değil borsada bu sirkete yatırım yapanlarin da başına geldiğini apaçık görürsünüz. Saygılar.

 8. yalan haber diyen arkadaşa cevap 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 3  /  Beğenmedim 1

  Sen gel de bimeks te çalış bakalım 3 ay maaş alma,dışarıda iş ara bulama sonrada gel burada klavye başında laga luga yapma de.Yargı yolu açık diyorsun noterden ihtar çeken adamları istifa etti diye gösterip işsizlik maaşı almalarını engellediler.Yargı yolu açık diyorsun yargı yolu en az 12 ay.Bu 12 ay içinde personeller artık o yol yaptı dediğiniz devletin asfaltını kemirmeye başlayacaklar.Bilip bilmeden yalan haber diyorsun adamlar doğru haber yapmış ama senin toz pembe dünyanda bu yalan haber oluyor.Bırakın bu işleri adam olun milletin hakkıyla da dalga geçmeyin.Bunları şuan bimeks personelinin elinden okuyorsunuz.

 9. eski çalışan 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 3  /  Beğenmedim 1

  yalan haber değil o yazan arkadaş kesin şirketin adamı kış günü bizi işten çıkartıp,ne maaş verdi ne tazminat zamanın hava atıyorlardı %100 büyüdük diye iftar yemekleri verirlerdi,şimdi örtbas etmeye çalışılıyor.
  Ayıp ayıp milletin hakkını verin....

 10. Yalan Haber 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 4  /  Beğenmedim 11

  Yalan yanlış haber yapmayın. Ahlaksızlık bu. Adamların yeri yurdu belli. Madem para alamıyorsunuz; Noterden protesto çekin. Yargı yolu açık.. Lafa luga yapmayın. Yediğiniz kaba pislemeyin..

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.