Muharrem Erbey: Kürt’ü yok sayarak sorunu çözemezsiniz

Muharrem Erbey: Kürt’ü yok sayarak sorunu çözemezsiniz

Avukat Muharrem Erbey; “Kürt’ü yok saymayla, siyasetçilerini tutuklamayla, tüm kurumlarını derdest etmeyle bu sorunu çözemezsiniz” dedi. 

KCK operasyonlarının simgesi haline gelen Kürt siyasetçilerin tek sıra kelepçeli olarak dizildiği 24 Aralık 2009’taki o fotoğraf karesinde yer alan Avukat Muharrem Erbey, o gün ile bugün arasında hiçbir farkın olmadığını belirterek, “Kürt’ü yok saymayla, siyasetçilerini tutuklamayla, tüm kurumlarını derdest etmeyle bu sorunu çözemezsiniz” dedi. 


DİHABER’e konuşan Muharrem Erbey, “o dönem İnsan Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı olduğunu anımsataraka, “O dönemde de akan kanın durması gerektiğini söylemiştim. Barış söylemlerimize, insani söylemlerimize rağmen apar topar tutuklandık. Her ne kadar 24 Aralık cemaate kaldıysa da operasyon aslında hükümetin bilgisi dahilinde gerçekleşen operasyondu. Daha sonraki süreçlerde hükümet KCK operasyonlarının tamamının Cemaat tarafından gerçekleştiğini, Kürt siyasetini etkisiz hale getirmek için başvurduğu bir argüman olduğunu söyledi. Ancak bugün yine bu argüman oluşturuluyor ve Cemaat yok”dedi. Zihniyetin değişmediğini aksine katmerleşerek devam ettiğine dikkat çeken Erbey, “Her hukuki kanun mevzuatı Kürtler söz konusu olduğunda kör sağır dilsiz hale geliyor. Bunların tümü çare değil. Kürt’ü yok saymayla, siyasetçilerini tutuklamayla, tüm kurumlarını derdest etmeyle bu sorunu çözemezsiniz” dedi. KCK operasyonlarında Kürt siyasetinin tümüyle illegalize edilmeye çalışıldığını hatırlatan Erbey, “Kürtler 24 Aralıklar olmasın diye çok uğraştı ama aynı sorunu aynı sıkıntıyı yine 2017’ye girdiğimiz günlerde hâlâ yaşıyoruz” dedi. (DİYABAKIR)

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Aralık 2016 17:47
www.evrensel.net
ETİKETLER Muharrem Erbey