TFF'den skandal: 'Halep Bağışı' adı altında ücret kesintisi

TFF'den skandal: 'Halep Bağışı' adı altında ücret kesintisi

Türkiye Futbol Federasyonu, ‘Halep ölmesin, duyarsız kalma’ adı altında başlattığı yardım kampanyasıyla hakemlerden zorunlu ücret kesintisi yapacak.

Merkez Hakem Kurulu ve hakem işleri aracılığıyla futbol hakemlerinden ‘bağış’ adı altında kesilmek istenen zorunlu ücret camiada huzursuzluk yarattı. Önce hakemlere ‘futbol yönetim sistemi’ (FYS) üzerinden duyurulan kampanyada ‘Suriyeli kardeşlerimiz ısınmak istiyor’ başlığıyla kıyafet ve oyuncak yardımında bulunmaları istendi. Ancak birkaç gün sonra MHK tüm hakemlere kısa mesaj yoluyla, klasmanlara göre maç ücretlerinden kesilecek miktarları açıkladı.

‘MAÇ TAZMİNATLARININ %10’U İSTENDİ’

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “Hakemlerden maç tazminatlarının en az yüzde 10’unun bağışlanması istenmiş. MHK tarafından tüm klasmanlar için ‘zorunlu bağış’ miktarları belirlenmiş. Çekilen kısa mesajda ise süper lig hakemleri için kesilecek miktar  575 TL olarak belirlenmiş. Yine hakemlerden FYS sistemine yüklenen bağış dilekçesinin imzalanarak 29 Aralık’a kadar TFF’nin Riva’daki merkezine göndermeleri istenmiş. Bu bir skandaldır.” ifadesini kullandı.

CHP’li Yarkadaş, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

1- Konu kampanyayı kim organize etmektedir?

2- Bağış yapmayan hakem ve gözlemcilere müsabakalarda görev verilmeyeceği iddiaları doğru mudur?

3- Kampanya çerçevesinde kaç hakem ve gözlemciden ne kadar para toplanmıştır?

4- Maç tazminatlarının en az %10’unun talep edilme gerekçesi nedir?

5- Bağış dilekçelerinin baskıyla imzalatıldığı doğru mudur? (SPOR SERVİSİ)

www.evrensel.net