ABD reddetti, Rusya Hükümeti ısrarlı

ABD reddetti, Rusya Hükümeti ısrarlı

Rusya ,ABD ile arasındaki diyaloğun neredeyse donmuş olduğunu söyledi.

Rusya Hükümeti Sözcüsü Dmitri Peskov, önceki akşam, Rusya ve ABD arasındaki diyaloğun neredeyse tüm seviyelerde fiilen donmuş durumda olduğunu söyledi. ABD’den gece gelen “diyalog sürüyor” açıklamasından sonra Peskov aynı ifadeleri dün sabahki açıklamasında da tekrarladı. Kremlin Sözcüsü, iki ülkenin savunma ve dışişleri bakanlıkları arasındaki diyaloğunun sadece ‘minimal iletişim’ olarak tanımlanabileceğini belirtti.

TRUMP’TAN YAPICI YAKLAŞIM UMUYORUZ

Sputnik’in haberine göre Peskov, “Parlamentolar, şirketler, iş çevreleri, sosyal kurumlar, dışişleri bakanlıkları arasındaki diyalog gerçekten de dondurulmuş bir halde. Fakat bu bizim girişimimizle oluşan bir durum değil” ifadelerini kullandı. 

Peskov, ABD’de 20 Ocak’ta başkanlık görevini devralacak olan Donald Trump’ın Rusya’ya daha yapıcı bir tavır takınmasını umduklarını belirterek, “Fakat bir kez daha söylemek isterim: Pembe gözlükler takmıyoruz, (Trump gelince) ilişkilerde birdenbire iyileşme olacağı şeklinde bir yanılsamaya kapılmıyoruz. Yalnızca daha yapıcı bir yaklaşım olmasını umut ediyoruz” dedi.

ABD: DİYALOG DONMADI, SÜRÜYOR

Rusya, İran ve Türkiye Dışişleri Bakanlarının Moskova’da bir araya gelerek Suriye ile ilgili anlaşmaya varması sürecine ABD fiili olarak katılmadı. Rusya, ABD’yi “ortak kararlara uymamakla” suçluyor. Ancak Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, toplantı hakkında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’i bilgilendirdi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de, Moskova toplantısıyla ilgili önceki gece konuştu, “Kerry, bu toplantıyı Suriye’de kalıcı çözüm için gösterilen çok taraflı çabalardan biri olarak görüyor ve bu konuda sağlanabilecek her gelişmeyi memnuniyetle karşılıyor” dedi. 

Kirby, Kremlin Sözcüsü Peskov’un tam olarak neyi kastettiğini anlamadığını belirterek, “Rusya’yla çeşitli konularda aynı düşünmediğimiz net bir şekilde ortada, fakat aramızdaki diyalog kopmadı” ifadelerini kullandı. 

Kirby, “Önemli konularda diyalog devam etmektedir. Açıklamaların tam olarak neyi işaret ettiğini bilmiyorum. Fakat bu açıklamaların Washington ve Moskova arasındaki iletişimi yansıtmadığı bir gerçek. Bizim orada büyükelçiliğimiz var ve günlük olarak birçok konuda ilişki içerisindeyiz” şeklinde konuştu. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net