22 Aralık 2016 19:10

Yanan yurttaki çocuklar şiddet görmüş

Aladağ’da 11 çocuğun yanarak can verdiği yurtta daha önce çocuklara şiddet uygulandığı raporlandı.

Yanan yurttaki çocuklar şiddet görmüş

Paylaş

Sosyal Haklar Derneğinin hazırladığı Aladağ raporuna göre, yurtta çocuklara temizlik yaptırılıyor, zaman zaman şiddet uygulanıyordu. Ayrıca bazı ailelerin, bu yurdu devlet yurdu sandıkları da raporla ortaya çıktı.

Sosyal Haklar Derneği (SHD) Adana Aladağ’da 11’i çocuk ,12 kişinin can verdiği öğrenci yurdu yangını için bir rapor hazırladı 

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre Sosyal Haklar Derneğinin hazırladığı rapor, çocuklarını kaybeden sekiz aile ile çocukları yaralanan yedi aileyle hazırlandı.

İlçede 10 yıl önce inşa edilen devlet yurdunun çürük olduğu gerekçesiyle yıkıldığı belirtilen raporda, ”Yurttaşların iddiasına göre çürük raporu, yurda değil yan tarafındaki lojmanlara verilmiş olmasına rağmen yurt da yıkılmış. Barınma sorunu çözülmeden yurdun yıkılmasına herkesin tepkili olduğu gözlenmiştir” ifadeleri kullanıldı.

AİLELER CEMAAT YURTLARINA MECBUR BIRAKILDI

Ailelerin cemaat yurtlarına mecbur bırakıldığı tespitine yer verilen raporda, ”Bazı aileler, söz konusu yurdu devlet yurdu zannetmektedir. Devlet yurdu yıkıldığında çocuklarının nerede kalacağını soran ailelere İlçe Milli Eğitim, bu yurdu adres göstermiştir” dendi.

Ailelerin kaymakam ve diğer devlet yetkilileriyle konuyla ilgili görüştüğünü ancak yurt taleplerinin karşılanmadığı ifade edilen raporda, ”Halkın yoksul olması nedeniyle çocuklarının eğitim alabilmelerini sağlamak için tek seçeneklerinin, yetkililerin devlet yurdu muamelesi yaptığı tarikat yurtlarına göndermeleri olduğu tespit edilmiştir” dendi.

ÇOCUKLARA TEMİZLİK YAPTIRILDI

Aileler ise Süleymancılar Cemaatine ait yurtta yaşananların boyutunu gözler önüne serdi. Aileler çocuklara temizlik yaptırıldığını ve bulaşık yıkatıldığını belirtirken, “Çocukların, bulaşık yıkarken elektrik şalterinin attığını yönetime bildirmesine rağmen önlem alınmadı” dedi.

AĞIR DİN EĞİTİMİNDEN GEÇİRİLİYORLAR

Babaların erkek oldukları için kızlarını görmelerine izin verilmediği ve çocuklara şiddet uygulandığı belirtilen raporda,”Her gün uzun saatler boyunca ağır din eğitiminden geçiriliyorlar. Çocuklar akşam ders çalışmak istediklerinde buna müsaade edilmiyor, hatta kimi çocuklara ’Kız çocuklarının okuması günah zaten’ deniyor” ifadeleri kullanıldı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

‘Fırat Kalkanı operasyonunda 7'si çocuk, 24 sivil öldü’

SONRAKİ HABER

CHP'li Öztrak: Paris'teki gösteriler Erdoğan’ın kimyasını bozmuş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa