Antalya’ya 23 yıl sonra kar yağdı 

Antalya şehir merkezine en son 1993’te yağan kar, 23 yıl sonra kenti beyaza bürüdü. 

Antalya kent merkezine 1993 yılından sonra ilk kez kar yağdı. Kar nedeniyle pek çok yerde eğitime ara verildi.

Hava sıcaklığının 3 dereceye düştüğü Antalya'da kent merkezine 8- 10 kilometre uzaklıktaki Kepez İlçesi sınırlarında kalan Kepezüstü mevkiine kar yağdı. Kentin Burdur tarafındaki girişinde yer alan ‘Antalya’ tabelasının olduğu bölge, Kepez Kent Ormanı ve Macera Parkı karla kaplandı.

Kepez'e komşu Döşemealtı ilçesi de karla kaplandı. Düzlerçamı ve Termessos Antik Kenti tamamen karla kaplanırken, Antalya- Korkuteli karayolundaki ulaşım, kar nedeniyle güçlükle sağlanıyor.

23 YIL SONRA İLK KAR

Güne karla uyanan Antalyalılar ise bol bol özçekim yapıp sosyal medya hesaplarından yayımladı. Karla tanışan çocuklar ise kardan adam yaparak vakit geçirdi. Kent merkezine bu yoğunlukta kar en son 1993 yılında yağmıştı.

İLÇELER KAR ALTINDA KALDI

Antalya'yı Konya'ya bağlayan Akseki-Seydişehir karayolunda kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiliyor. Akseki-Seydişehir karayolunun 1825 metre rakımlı Alacabel mevkisinde kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı.

Akseki'nin kuzey bölgesindeki Ceceler, Karakışla, Bademli, Kuyucak, Süleymaniye, Değirmenlik, Salihler, Susuzşahap ve Günyaka mahallelerinin yolları kar nedeniyle ulaşıma kapandı. Taşımalı eğitim yapılan bu mahallelere servis araçları gidemediği için öğrenciler de okullarına gidemedi. Akseki Belediyesi'ne ait 6 iş makinesi yolları açmak için bölgede çalışmalarını sürdürüyor.

Tahtalı Dağı'na çıkan yolun kar nedeniyle kapandığı, zirvedeki kar kalınlığının ise 30 santimetreyi geçtiği belirtildi.

Serik ilçesinde ise kar yağışı nedeniyle 6 mahallede yollar kapandı. Kar yağışı Manavgat'ın yüksek kesimlerinde de etkili oldu. Rafting merkezi Beşkonak- Köprülü Kanyon bembeyaz örtüye teslim oldu. Kar, Antalya- Konya karayolunda ulaşımı etkiledi. Manavgat Belediyesi, yolların kapanması ihtimaline karşı Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerini hazır bekletiyor.

OKULLAR TATİL EDİLDİ

Dün öğle saatlerinde başlayan kar nedeniyle taşımalı eğitim yapılan Mahmutseydi Hamdullah Emin Paşa İlk ve Ortaokulu, Güzelbağ İlk ve Ortaokulu, Kestel Akdeniz İlk ve Ortaokulu, Dereköy İlk ve Ortaokulu, Tırılar İlk ve Ortaokulu'nda bugün eğitime 1 gün süreyle ara verildiği belirtildi. Tırlar Mahallesi'nde etkili olan kar yağışı nedeniyle okulda mahsur kalan öğrenciler, belediye ekiplerinin çalışmasının ardından kurtarıldı.

Kar nedeniyle Elmalı ve Korkuteli'nde ise eğitime 1 gün süreyle ara verildi. Gündoğmuş'ta ise dün gece başlayan kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okullar bugün dahil 2 gün süreyle tatil edildi.

Kar kalınlığının 20 santimetreye ulaştığı Akseki ilçesinde de ilk ve orta dereceli okullar bugün dahil olmak üzere 2 gün süreyle tatil edildi.

Yoğun kar yağışının görüldüğü İbradı ilçesinde, okulların yarın da tatil edildiği belirtildi. (Antalya/DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 24 Aralık 2016 10:12
www.evrensel.net