Aladağ raporu: Çocuklara şiddet uygulanıyordu

Aladağ raporu: Çocuklara şiddet uygulanıyordu

Sosyal Haklar Derneği'nin hazırladığı Aladağ raporuna göre, yurtta çocuklara temizlik yaptırılıyor, zaman zaman şiddet uygulanıyordu.

Sosyal Haklar Derneği (SHD) Adana Aladağ’da 11’i çocuk ,12 kişinin yaşamını yitirdiği Süleymancılar Cemaatine ait öğrenci yurdu yangını için bir rapor hazırladı.

Hürriyet'ten İsmail Saymaz'ın haberine göre SHD, raporunu çocuklarını kaybeden sekiz ve çocukları yaralanan yedi aileyle görüşerek hazırladı.

İlçede on yıl önce yapılan devlet yurdunun “çürük” olduğu gerekçesiyle yıkıldığı belirtilerek, “Yurttaşların iddiasına göre çürük raporu, yurda değil yan tarafındaki lojmanlara verilmiş olmasına rağmen yurt da yıkılmış. Barınma sorunu çözülmeden yurdun yıkılmasına herkesin tepkili olduğu gözlenmiştir” denildi.

‘YURT TALEBİ KARŞILANMADI’

Ailelerin tarikat yurduna mecbur bırakıldığı ifade edilerek, şöyle devam edildi: “Bazı aileler, söz konusu yurdu devlet yurdu zannetmektedir. Devlet yurdu yıkıldığında çocuklarının nerede kalacağını soran ailelere İlçe Milli Eğitim, bu yurdu adres göstermiştir.

“Kaymakam da dahil pek çok devlet yetkilisiyle görüşen aileler; defalarca yeni yurt talebinde bulunmuş ancak bu taleplerin hiçbiri karşılanmamıştır. Halkın yoksul olması nedeniyle çocuklarının eğitim alabilmelerini sağlamak için tek seçeneklerinin, yetkililerin devlet yurdu muamelesi yaptığı tarikat yurtlarına göndermeleri olduğu tespit edilmiştir.”

'KIZLARIN OKUMASI GÜNAH'

Rapora göre aileler, heyete şu bilgileri verdi:

- Çocuklara temizlik yaptırılıyor ve bulaşık yıkatılıyor. Çocuklar bulaşık yıkarken elektrik şalterinin attığı yönetime bildirilmesine rağmen önlem alınmadı.

- Her gün uzun saatler boyunca ağır din eğitiminden geçiriliyorlar. Çocuklar akşam ders çalışmak istediklerinde buna müsaade edilmiyor, hatta kimi çocuklara “Kız çocuklarının okuması günah zaten” deniyor.

- Çocuklara zaman zaman şiddet uygulanıyor.

- Çocuklarının nasıl ortamlarda kaldığını görmek isteyen babalara, erkek oldukları için müsaade edilmiyor. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net