HDP Milletvekili Lezgin Botan hakkında 32 yıl hapis istendi

HDP Milletvekili Lezgin Botan hakkında 32 yıl hapis istendi

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan hakkında 17 yıldan 32 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde öldürülen PKK'li Azad Bilal Günay için Van'ın Erciş İlçesi'nde kurulan taziye çadırında İlçe Emniyet Müdürü'ne hakaret ettiği ve görevini yaptırmamak için direndiği gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Lezgin Botan'a 17 yıldan 32 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Dokunulmazlığı kaldırılan HDP Milletvekili Lezgin Botan, 6 Kasım 2015'te Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde öldürülen PKK'li Azad Bilal Günay için Van'ın Erciş İlçesi'nde kurulan taziye çadırına gitti. Van Cumhuriyet Başsavcılığı, Botan'ın burada İlçe Emniyet Müdürü ve görevli polislere yönelik sözleriyle ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame Van 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Hazırlanan iddianamede, Erciş İlçesi'nde kurulan taziye çadırının girişine öldürülen Azad Bilal Günay'ın fotoğrafı ile Abdullah Öcalan'ın fotoğraflarının asıldığı belirtildi. Bu durumdan haberdar olan Erciş Emniyet Müdürü ile diğer kolluk görevlilerinin duruma müdahale etmek için taziye çadırına gittiği, Botan'ın burada görevlilere hakaret ettiği belirtildi.

Lezgin Botan hakkında açılan davada "Terör örgütü propagandası yapmak", "görevi yaptırmamak için direnme", "Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret" ve "Terör örgütü adına suç işlemek" suçlarından 17 yıldan 32 yıla kadar hapis cezası istendi. Ayrıca Lezgin Botan'ın savunmasının alınması amacıyla yapılan çağrı kağıdı tebliğine rağmen Van Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurmadığı belirtilerek ilgili sevk maddelerince de cezalandırılması istendi. (HABER MERKEZİ)
 

www.evrensel.net